Zostań rachmistrzem

czwartek 25 stycznia 2018
  • Plansza gry Rachmistrz (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Plansza gry Rachmistrz (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Każdy wie, że umiejętność sprawnego liczenia jest w życiu potrzebna, ale nie każdego przekonuje to do pokochania matematyki. Jeśli szukacie sposobu, by umilić dzieciom naukę tego przedmiotu lub macie w domu matematycznego mistrza, który chętnie sprawdza swoje umiejętności, koniecznie zajrzyjcie do pudełka gry „Rachmistrz”.

Plansza, klepsydra, kostki i żetony - prosta i nieskomplikowana zawartość wiąże się też z banalnymi zasadami, które nie pozostawiają miejsca na wątpliwości. Na kościach znajdują się liczby od 1 do 9. Na początku tury rzucamy trzema kościami, a następnie staramy się jak najszybciej wykonać działanie na liczbach, które wypadły. W ten sposób trenujemy dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie oraz stosowanie nawiasów, a wszystko w pamięci! Wynik zaznaczamy żetonem na planszy. Potem przychodzi kolej na omówienie i sprawdzenie poprawności wykonanych działań. Zapełniające się pola sprawiają, że obliczenia stają się coraz bardziej skomplikowane, gdyż pewne wyniki są już zajęte, a naszym celem jest układanie swoich żetonów tak, by ze sobą sąsiadowały.

Gra jest bardzo dynamiczna i emocjonująca. Nie raz dorosłemu zdarzyło się pomylić albo mieć pustkę w głowie i nie wykonać żadnego obliczenia. Wspólne poprawianie błędów i potknięcia dorosłych sprawiają dzieciom dużo frajdy. Dla bardziej zaawansowanych graczy przygotowano planszę z ułamkami, więc gra możemy posłużyć każdemu, kto chce potrenować sprawne liczenie.

Wydawnictwo Granna zdecydowanie stawia na edukację poprzez planszówki. Nam bardzo ten kierunek odpowiada, bo to świetna forma utrwalania wiadomości, która potrafi zastąpić np. żmudne odpytywanie z tabliczki mnożenia. Nasz dziewięciolatek jest w połowie trzeciej klasy i właśnie tabliczka okazuje się największą zmorą. Nie ma co ukrywać, że po „Rachmistrza” nie  sięgniemy na urodzinowym przyjęciu, ale jako pomoc naukowa sprawdza się genialnie. Dzięki rozrywkowej formie gry robienie błędów nie jest tak frustrujące, a dzieciaki zapominając o stresie zaskakują swoimi umiejętnościami.

„Rachmistrz” to jedna z wielu propozycji z serii IQ Granna. Sięgając po inne gry z serii możecie pomóc dzieciakom utrwalić odczytywanie godzin z zegara, rozwikłać ortograficzne trudności, a nawet przygotować je do zdobycia karty rowerowej. 

Plansza gry Rachmistrz (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Plansza gry Rachmistrz (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)