Rowery w Tychach dla całych rodzin

czwartek 15 marca 2018
  • Od 18 maja do dyspozycji mieszkańców Tychów będą rowery transportowe CARGO - dostosowane do przewozu dzieci (fot. mat. UM Tychy)
    Od 18 maja do dyspozycji mieszkańców Tychów będą rowery transportowe CARGO - dostosowane do przewozu dzieci (fot. mat. UM Tychy)
  • Tandemy to jedna z tegorocznych nowości w tyskim systemie wypożyczania rowerów (fot. mat. UM Tychy)
    Tandemy to jedna z tegorocznych nowości w tyskim systemie wypożyczania rowerów (fot. mat. UM Tychy)
  • Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności dla całej rodziny (fot. mat. UM Tychy)
    Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności dla całej rodziny (fot. mat. UM Tychy)
Więcej stacji, więcej rowerów, rowery z przyczepką dla dzieci i tandemy - to tylko niektóre nowości w systemie samoobsługowych wypożyczalni rowerów w Tychach. Rodzinny, aktywny wypoczynek na rowerowych szlakach stanie się jeszcze przyjemniejszy już od 18 maja.

Uruchomione w ubiegłym roku samoobsługowe wypożyczalnie rowerów (pisaliśmy o nich tutaj) tak spodobały się mieszkańcom Tychów, że w tym roku władze miasta postanowiły wprowadzić szereg zmian i udogodnień.

Riksze i tandemy

System będzie się składał z 7 stacji, pomiędzy którymi będzie można przemieszczać się na 60 nowych rowerach z kompletnym wyposażeniem. Dodatkowo do dyspozycji rowerzystów będą 2 rowery CARGO - tzw. riksze, dostosowane do przewozu nawet 4 dzieci, 3 tandemy, 5 rowerów dziecięcych oraz 1 rower trójkołowy dla osób niepełnosprawnych. - Za wdrożenie i obsługę systemu odpowiedzialna będzie firma Nextbike Polska, największy i najbardziej doświadczony operator tego typu systemów w Polsce, który w ubiegłym roku w ramach pilotażu dostarczył do Tychów pierwszych 40 rowerów. W ciągu 5 miesięcy tyszanie spędzili na nich blisko 8800 godzin wypożyczając je 6447 razy – mówi Michał Kasperczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychy ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego.

Dostępnie i nowocześnie

Serię zmian w dotychczasowym systemie wypożyczalni rozpocznie zwiększenie liczby stacji, w których dostępne będą rowery - do tych na Paprocanach, Dworcu PKP, Placu Baczyńskiego i Lodowisku dołączą stacje w pobliżu Tyskich Hal Targowych, Urzędu Skarbowego oraz na ul. Żwakowskiej przy „Merino”. Miłym ułatwieniem będzie również możliwość skorzystania, za pośrednictwem jednego konta Nextbike, z rowerowych wypożyczalni w wielu miastach - w naszym regionie oprócz Tychów będzie to możliwe również w Katowicach, Pszczynie i Gliwicach. Prawdziwym wkroczeniem w XXI wiek będzie natomiast umożliwienie płatności kartą.

10 zł i w drogę!

Aby skorzystać z systemu roweru miejskiego w Tychach wystarczy wejść na stronę www.tyskirower.pl, zarejestrować się podając podstawowe dane osobowe i wpłacić 10 zł opłaty inicjalnej. To minimalna kwota, która umożliwia wypożyczenie roweru. Potrącane są z niej ewentualne opłaty, można ją również odzyskać po wyrejestrowaniu się z systemu. Jednorazowa rejestracja umożliwia korzystanie z systemów Nextbike na całym świecie. Cennik roweru miejskiego zostaje bez zmian: Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Od 16 do 60 minuty zapłacimy 1 zł. Druga godzina kosztować będzie 2 zł, a trzecia – 3 zł. Za czwartą i każdą następną godzinę wypożyczenia zapłacimy dodatkowo po 4 zł. Rowery dostępne będą 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Kategoria: Aktywna rekreacja

Zobacz także

Nauka jazdy na rowerze może sprawiać problemy (fot. sxc.hu)

Dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze nauczyć swojej pociechy jazdy na rowerze, przygotowaliśmy ściągę - jak to zrobić szybko i bezboleśnie.
Swoim doświadczeniem podzielił się z nami Tymek Błaszczyk, trener klubu sportowego Alpino (www.alpino.pl).

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? 8 kroków do sukcesu