Gdy góra wybiera się w świat

poniedziałek 26 marca 2018
 • Do lektury zachęca nie tylko intrygujący tytuł, ale również zaskakująca okładka (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Do lektury zachęca nie tylko intrygujący tytuł, ale również zaskakująca okładka (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Na uwagę zasługuje nie tylko treść książki, ale także jej oprawa graficzna (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Na uwagę zasługuje nie tylko treść książki, ale także jej oprawa graficzna (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Oprócz baśniowej oprawy, młodzi miłośnicy geografii znajdą wiele ciekawostek rodem z atlasów (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Oprócz baśniowej oprawy, młodzi miłośnicy geografii znajdą wiele ciekawostek rodem z atlasów (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Książka to idealna lektura dla najmłodszych, dla nieco starszych dzieci, a nawet dla rodziców, którzy także dowiedzą się kilku ciekawostek (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Książka to idealna lektura dla najmłodszych, dla nieco starszych dzieci, a nawet dla rodziców, którzy także dowiedzą się kilku ciekawostek (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Temat tej książki całkowicie nas zaskoczył. Skąd pomysł, by góra wybrała się na wycieczkę? I czy da się to sensownie opowiedzieć? Okazuje się, że tak! Wyprawa po Europie w towarzystwie Małej Czantorii, to naprawdę świetna przygoda.
„O górze, która wybrała się w świat” to przygody Małej Czantorii napisane przez Weronikę Górską i wydane przez wydawnictwo Stapis, które znane jest ze swojej serii „Literatura Górska na świecie”. Nie ukrywam, że okładka zachęciła nas do lektury. Roześmiana, zielona góra biegnąca ponad lasami to widok niecodzienny. Okazało się, że powieść jest równie niecodzienna, pełna baśniowego klimatu oraz ciekawych faktów. To połączenie sprawiło, że książka zachwyciła zarówno mnie, jak i mojego dziewięciolatka.
 
Jak góra z górą
 
Mała Czantoria to góra bardzo ciekawska, której nudzi się towarzystwo zarozumiałej siostry Czantorii. Postanawia wybrać się w podróż po Europie, by odwiedzić swoje dalekie kuzynki. Spotka się z Łysą Górą, zaprzyjaźni z melancholijnymi Tatrami, rozczaruje Alpami i zakocha w boskim Olimpie. Ten zaskakujący pomysł Weronika Górska zrealizowała na wysokim poziomie literackim, dzięki czemu książkę czyta się niezwykle przyjemnie. Baśniowe rozmowy Małej Czantorii z innymi górami czy mieszkającymi na niej ptakami przeplatane są w naturalny sposób informacjami geograficznymi i historycznymi. Zawarte w książce fakty prowokują do dalszych poszukiwań i sprawiają, że w oczach młodego czytelnika góry stają się niezwykłymi bohaterami, którzy mają do opowiedzenia wiele historii. Dlaczego w pobliżu Wezuwiusza żyje wciąż tylu ludzi? Jak może czuć się Eiger, u którego podnóży zginęło wielu śmiałków? Czy Śnieżka lubi ogromny tłum turystów? Autorka w świetny sposób porusza wiele intrygujących tematów, które nurtują i skłaniają do pogłębiania wiedzy, rozmyślania, a przede wszystkim do ruszania w góry! Książkę czyta się przyjemnie również dzięki jej atrakcyjnemu wydaniu. Twarda oprawa, kredowy papier, dość duże litery i sporo ilustracji zachęcą młodsze dzieci do wysłuchania tej historii, a starsze do samodzielnej lektury.
„O, górze, która wybrała się w świat” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodzin, które lubią podróżować górskimi szlakami. A jeśli nie rozkochaliście się do tej pory w podróżach, to po tej lekturze na pewno wybierzecie się na spacer po Małej Czantorii. Tylko uważajcie, bo może akurat będzie w Tatrach!
Kategoria: Recenzje książek