Zwiedziliśmy Wodny Park Tychy. Zobaczcie, jak wygląda [ZDJĘCIA]
Powstawanie aquaparku trwało blisko 8 lat. Najpierw były uchwały dot. zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Sikorskiego w Tychach, gdzie znajduje się park wodny, potem konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej, następnie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą – Mostostalem Warszawa S.A. I w końcu jest – gotowy do użytku Park Wodny Tychy. Oficjalne otwarcie już 30 kwietnia. Wczoraj jako pierwsi zwiedzili obiekt dziennikarze, skorzystały z niego tego dnia też osoby, które wygrały konkurs w mediach społecznościowych.
Ekologia i ekonomia
– Sprawdziliśmy, jakie koszty generują tego typu obiekty i okazało się, że największymi są koszty energii, dlatego naszym celem było ich ograniczenie. Stąd pomysł na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – mówił Zbigniew Gieleciak prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach. Na potrzeby obiektu zbudowany został nowatorski gazociąg o długości nieco ponad 6 kilometrów, który dostarcza do Wodnego Parku Tychy biogaz pochodzący z tyskiej oczyszczalni ścieków. Tym samym park jest zasilany w całości odnawialnym źródłem energii elektrycznej i ciepła.
Unikatowe atrakcje
Obiekt tworzy 8 stref funkcjonalnych, 16 tys. m² powierzchni użytkowej i lustro wody liczące aż 1700 m². Na zjeżdżalni Aqualoop będzie można osiągnąć przyspieszenie równe prawie trzykrotnemu przyspieszeniu ziemskiemu. Miłośnicy wodnych wrażeń będą też mogli skorzystać z jedynego w Polsce symulatora surfingu pod dachem, a zmienna prędkość przepływu wody w niecce umożliwi również naukę surfowania. Niewątpliwie wielką popularnością będzie cieszyć się również strefa saun wewnętrznych i zewnętrznych oraz łaźni piwnych o pro-zdrowotnych właściwościach, a także oddać się dobroczynnemu działaniu soli w Centrum Solankowym. Będzie też strefa dziecięca zarówno w środku, jak i na zewnątrz parku.
Rabat za wiedzę
W Wodnym Parku Tychy będzie można nie tylko się zrelaksować i pobawić, ale także wyedukować. Jednym z elementów edukacyjnych będzie specjalna wydzielona przestrzeń multimedialno-doświadczalna poświęcona wodzie Misja H2O z 82 tys. wariantów umożliwi odwiedzającym poznanie tajników wody – „Woda jako źródło życia” czy „Woda jako źródło energii” – to tylko dwie spośród kilku tematycznych stref. Rządni wiedzy ucieszą się z pewnością z gry interaktywnej, której elementy są rozmieszczone na całym obiekcie. Gracz będzie zdobywał punkty za wiedzę, kiedy zdobędzie odpowiednią ich liczbę – czeka na niego niespodzianka – rabat na kolejny bilet wstępu do aquaparku.
Władze parku nie chcą jeszcze zdradzić cen biletów. Głównie z uwagi na konkurencję. Nieoficjalnie mówi się, że wstęp do strefy basenów będzie kosztował 10 zł.