Zabawy inspirowane metodą Montessori

środa 25 kwietnia 2018
 • „Metoda Montessori na cztery pory roku„ to książka idealna dla wszystkich rodziców szukających ciekawych i rozwijających zabaw dla dzieci (FOT. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  „Metoda Montessori na cztery pory roku„ to książka idealna dla wszystkich rodziców szukających ciekawych i rozwijających zabaw dla dzieci (FOT. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Dokładne i klarowne opisy ułatwiają przeprowadzenie ćwiczeń (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Dokładne i klarowne opisy ułatwiają przeprowadzenie ćwiczeń (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Oprócz tradycyjnych rysowanek czy wierszyków, autorka proponuje też wspólne gotowanie, a nawet zajęcia jogi (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Oprócz tradycyjnych rysowanek czy wierszyków, autorka proponuje też wspólne gotowanie, a nawet zajęcia jogi (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Wszystkie opisane zabawy i ćwiczenia zostały oparte o zasady pedagogiki Marii Montessori (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Wszystkie opisane zabawy i ćwiczenia zostały oparte o zasady pedagogiki Marii Montessori (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Również szata graficzna - prosta, przejrzysta i uporządkowana - zgodna jest z poglądami włoskiej lekarki (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Również szata graficzna - prosta, przejrzysta i uporządkowana - zgodna jest z poglądami włoskiej lekarki (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Szukacie pomysłów na rozwijające zabawy z przedszkolakami? Z tą książką nie będziecie się nudzić przez cały rok, a dodatkowo poznacie podstawowe zasady metody Montessori i wprowadzicie je do codziennych zabaw w domu.
„Metoda Montessori na cztery pory roku” to kolejna książka od wydawnictwa RM, której patronujemy. Tym razem Brigitte Ekert (absolwentka Wyższego Instytutu im. Marii Montessori) nie przedstawia szczegółów tej metody pedagogicznej. Zamiast teoretycznego wykładu dzieli się swoją praktyczną wiedzą i proponuje rodzicom 70 prostych zabaw stworzonych w duchu
montessoriańskim.
 
Razem raźniej
 
Spis zabaw poprzedza krótki wstęp, który wyjaśnia podstawowe pojęcia i rozwiewa wątpliwości. Rodzic dowie się z niego jak dobrać zabawę do wieku dziecka i dlaczego wsród zabaw znalazły się przepisy kulinarne czy ćwiczenia jogi. Same aktywności podzielone są według pór roku, a każda z nich inspirowana jest zmianami zachodzącymi w przyrodzie czy popularnymi świętami, które obchodzi się w danym okresie. Każdy opis zabawy autorka nazywa „konspektem ćwiczeń” - tam szczegółowo omawia cel zabawy, trenowane umiejętności, niezbędne składniki oraz przebieg ćwiczenia. Duży nacisk jest tu kładziony na spokój, opanowanie i dyspozycyjność rodzica, a przede wszystkim na bycie razem. To rodzic prezentuje wykonanie ćwiczenia po raz pierwszy, a potem pozwala wykonać je dziecku będąc przy nim i je wspierając.
 
Wszystko pod ręką
 
Zabawy w tej książce to wiele ciekawych pomysłów na ćwiczenia plastyczne, sporo rymowanek i gier, które w łatwy sposób mogą inspirować do dalszych poszukiwań i nowych pomysłów na wspólne spędzanie czasu. Wiele z nich było dla mnie całkowitą nowością i od razu wzbudziło we mnie chęć wcielenia ich w życie. Bardzo spodobała mi się zabawa ze słoiczkiem miłych i niemiłych słów albo rysowanie linii do czasu aż przestanie grać muzyka. Świetnie, że większość z tych zabaw nie wymaga żadnych nakładów finansowych, gdyż korzystamy z przedmiotów codziennego użytku i rzeczy przyniesionych z podwórka.
 
Przestrzeń i konsekwencja
 
Maria Montessori podkreślała jak ważne jest zorganizowanie dziecku właściwej przestrzeni. Strona graficzna książki nawiązuje do tej organizacji i jest bardzo przejrzysta i konsekwentna. Muszę przyznać, że sama lektura sprawia dużo przyjemności, a dokładne opisy nie pozostawiają wątpliwości.
 
Harmonijny rozwój
 
Jeśli jesteście rodzicami, którzy wciąż poszukują inspiracji i nowych pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi, to ta książka jest lekturą dla Was. Każde z zaprezentowanych ćwiczeń nie wymaga specjalnych zdolności i narzędzi. Wystarczy mieć chęci i czas, by wesprzeć swoje dziecko w harmonijnym rozwoju w trakcie wspólnej zabawy.
Kategoria: Recenzje książek