Dziecko i sztuka

czwartek 2 stycznia 2014
  • Książka pt. "S.Z.T.U.K.A." Sebastiana Cichockiego  jest książką o sztuce współczesnej traktowanej jako eksperyment czy happening (fot. materiały usmesmake.pl)
    Książka pt. "S.Z.T.U.K.A." Sebastiana Cichockiego jest książką o sztuce współczesnej traktowanej jako eksperyment czy happening (fot. materiały usmesmake.pl)
  • Książka pt. "D.O.M.E.K" Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego to książka o architekturze dla najmłodszych (fot. materiały usmesmake.pl)
    Książka pt. "D.O.M.E.K" Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego to książka o architekturze dla najmłodszych (fot. materiały usmesmake.pl)
  • Książka pt. "D.E.S.I.N.G" Ewy Solarz opowiada historię przedmiotów codziennego użytku, jak powstały, z czego są wykonane, kto je zaprojektował (fot. materiały usmesmake.pl)
    Książka pt. "D.E.S.I.N.G" Ewy Solarz opowiada historię przedmiotów codziennego użytku, jak powstały, z czego są wykonane, kto je zaprojektował (fot. materiały usmesmake.pl)
Czy dziecko rozumie sztukę współczesną? Czy można z nim porozmawiać o architekturze i dizajnie? Jak najbardziej. Szczególnie po lekturze książek „D.E.S.I.G.N.” , „D.O.M.E.K.” czy „S.Z.T.U.K.A.”.

 „D.O.M.E.K.” to książka o architekturze dla najmłodszych, a raczej książka z której możemy dowiedzieć się, że w różnych częściach świata zrealizowano najbardziej zwariowane pomysły na dom. Mamy więc dom żółw, dom jajko, dom walizkę, dom gąsienicę, dom orzeszek lub zasłonkę i wiele innych. Każdy domek jest dobrze opisany -  są nazwiska architektów, rok budowy, a także w jakim kraju projekt został zrealizowany, a wszystko to pięknie zilustrowane przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich, autorów znanych książek „Miasteczko Mamoko” czy „Mapy”.

„D.E.S.I.G.N.” z kolei jest książką, która ma przybliżyć dzieciom wiedzę na temat przedmiotów codziennego użytku. Znajdziecie w niej niejeden przedmiot z waszego życia, o którym autorzy opowiedzą historię – jak powstał, z czego jest wykonany, kto jest jego projektantem i z jakiego kraju pochodzi. Wielkim atutem tej książki są ilustracje państwa Mizielińskich – zabawne, kolorowe, a na nich pełne entuzjazmu postacie „testujące” wynalazki współczesnych projektantów. Autorką tekstu tej książki jest Ewa Solarz.

„S.Z.T.U.K.A.” natomiast, jest książką o sztuce współczesnej traktowanej jako eksperyment czy happening, o czym zresztą mówi już samo rozwinięcie tytułu: Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów. Autor książki Sebastian Cichocki opisuje kilkaset eksperymentów ze sztuką i udowadnia, że jednym z najważniejszych elementów dzieła sztuki jest pomysł. I tak, mamy ”Papierowy deszcz” – kilkusekundową rzeźbę wykonaną z … wysadzonych w powietrzu niepotrzebnych dokumentów. Albo „Śnieżne kule w środku lata”, które artysta najpierw przygotował zimą, by latem ustawić je w kilkunastu miejscach miasta. Albo „Słońce dla Londynu”, czyli sztuczne słońce wykonane z kilkuset lamp i zawieszone w galerii w Londynie.

Książki te z pewnością pozwolą poczuć się niejednemu dziecku prawdziwym artystą – w końcu wyobraźnia dzieci jest nieograniczona!

*Autorka jest właścicielką księgarni internetowej dla dzieci www.usmesmake.pl

 

Kategoria: Recenzje książek