300 zł na start – od 1 lipca składamy wnioski

niedziela 24 czerwca 2018
  • Świadczenie 300 zł ma być przeznaczone na materiały edukacyjne dzieci (fot. pixabay)
    Świadczenie 300 zł ma być przeznaczone na materiały edukacyjne dzieci (fot. pixabay)
Świadczenie 300 zł na wyprawkę szkolną wypłacane będzie w ramach programu rządowego Dobry Start. Pieniądze mają być bezpośrednim wsparciem dla rodzin w wydatkach związanych z edukacją dzieci. W województwie śląskim z pomocy skorzysta blisko 500 tys. uczniów.

Dobry Start to 300 zł, wypłacanych raz w roku. Świadczenie przysługuje wszystkim uczniom do 20. roku życia, w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24. Co ważne, nie ma żadnego kryterium dochodowego. Wsparcie otrzymają zarówno dzieci wychowujące się w rodzinach, jak i pieczy zastępczej. Program nie obejmuje dzieci w przedszkolu, ani w szkolnej „zerówce”.

Jak dostać świadczenie?

Aby otrzymać wsparcie należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka. Są dwa sposoby: drogą elektroniczną lub tradycyjnie – papierową. Od 1 lipca wnioski możemy składać na stronie internetowej swojego banku lub za pośrednictwem portalu Empatia. Od 1 sierpnia wnioski będą przyjmowane w formie papierowej. Składamy je w tych samych instytucjach, gdzie wnioski o 500 plus. Mamy czas do 30 listopada.

Kiedy otrzymamy pieniądze?

Jeżeli złożyliśmy wniosek w lipcu bądź w sierpniu, wypłatę otrzymamy nie później niż 30 września. Wnioski złożone we wrześniu i listopadzie, będą wypłacane do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Masz pytania - dzwoń

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, uruchomiono infolinię, gdzie uzyskamy szczegółowe informacje na temat realizacji świadczenia. Możemy dzwonić pod numer 32 606 30 03, od poniedziałku do piątku w godz. 9-14.

Wyprawka szkolna trafi do ponad 4 mln uczących się dzieci w całym kraju. Koszt realizacji programu szacuje się na około 1,4 mld zł rocznie. Uczniowie nadal będą otrzymywać bezpłatne ćwiczenia i podręczniki.

Kategoria: Wiadomości