Noc spadających gwiazd

poniedziałek 23 lipca 2018
  • W nocy z 27 na 28 lipca nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca, a 12 sierpnia, od godz. 21 będziemy podziwiać deszcz meteorytów (fot. pixabay)
    W nocy z 27 na 28 lipca nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca, a 12 sierpnia, od godz. 21 będziemy podziwiać deszcz meteorytów (fot. pixabay)
W okresie wakacji, na niebie możemy zaobserwować wiele ciekawych zjawisk. W lipcu nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. Swoją aktywność rozpoczęły również meteoryty – Perseidy tzw. spadające gwiazdy. Przygotujcie dużo życzeń, bo będzie ich wiele.

Mali miłośnicy gwiazd w te wakacje mają doskonałą okazję do obserwacji ciekawych zjawisk. Jeżeli pogoda dopisze, całymi rodzinami będzie można obserwować nocą niebo. W lipcu swoją aktywność rozpoczął rój Perseidów, czyli deszcz meteorów. Tegoroczne całkowite zaćmienie Księżyca będzie najdłuższym od 100 lat.

Kiedy obserwować?

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć z 27 na 28 lipca. Zjawisko rozpocznie się o godz. 21.30. Maksimum zaćmienia zaobserwujemy około godz. 22.20. Kolejne tak długie, nastąpi dopiero w 2123 roku.

Największą liczbę Perseidów zobaczymy w nocy z 12 na 13 sierpnia około godz.21. W ciągu godziny na niebie będzie widać około 100 spadających meteorów.

Jak i gdzie obserwować?

Do obserwacji nocy spadających gwiazd najlepiej wybrać miejsca z jak najmniejszą ilością światła, na obrzeżach miast. Wystarczy leżak, karimata lub kocyk. Nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu, wszystko zobaczymy gołym okiem. Podobnie z robieniem zdjęć, wystarczy telefon komórkowy lub zwykły aparat.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Lato kojarzy się przede wszystkim z błogim lenistwem i odpoczynkiem od zmagań szkolnych. Jednak o kondycję naszego mózgu powinniśmy dbać nieustannie – nie potrzebujemy do tego książek i zeszytów. W wakacje treningi pamięci i koncentracji mogą stać się zabawą dla całej rodziny. Poznajcie te zabawy.

Wakacje - czas na letni trening mózgu Twojego dziecka!