Mała książka - wielki człowiek

środa 12 września 2018
  • Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z książkami są bardziej pewne siebie i mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię (fot. pixabay)
    Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z książkami są bardziej pewne siebie i mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię (fot. pixabay)
Badania wykazują, że dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z książkami, są bardziej pewne siebie, mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię i bogatszy zasób słownictwa. Od września na trzylatków w bibliotekach w całej Polsce czeka około 100 tys. czytelniczych Wyprawek.

Akcja to pilotażowy projekt Instytutu Książki, realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – Wielki Człowiek”. Jej celem jest zachęcenie rodziców do codziennego czytania z dzieckiem oraz odwiedzenia miejskich bibliotek. Kampania społeczna przeprowadzana jest również na oddziałach położniczych w całej Polsce.

Prezent na start

Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie otrzyma Wyprawkę Czytelniczą. W jej skład wchodzi książka „Pierwsze wiersze dla...” oraz Karta Małego Czytelnika. To w niej za każdą wypożyczoną książkę dziecko otrzyma naklejkę. Po zebraniu 10 zostanie wyróżniony imiennym dyplomem. W Wyprawce rodzice znajdą również podpowiedź, skąd czerpać inspiracje czytelnicze oraz niezbędne informacje o korzyściach wynikających z czytania.

Dlaczego warto czytać od kołyski?

Dobrze dobrane książki rozwijają umysł i emocje dzieci już od okresu niemowlęcego. Pięknie zaprojektowane umożliwiają pierwsze spotkania ze sztuką. Podczas wspólnego czytania budujemy więź emocjonalną, tworzymy poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Lektury wprowadzają dzieci w świat wartości, uczą komunikować potrzeby i pokonywać lęki. Rozbudzają również gotowość do samodzielnego czytania.

Gdzie na Śląsku?

W województwie śląskim do akcji przystąpiło około 65 bibliotek. Są to zarówno duże, jak i małe miejscowości. Pełną listę znajdziecie na stronie wielki-człowiek.pl. Wyprawki w dużych miastach dzieci otrzymają m.in.: w Bytomiu, Bielsku-Białej, Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Rybniku oraz Zabrzu. Tu wyprawki będą czekać we wszystkich bibliotekach miejskich.

Do połowy grudnia 2019 r. zostanie rozdanych 360 tys. wyprawek dla noworodków. Trzylatkowie swoje książeczki odbiorą w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

fot. pixabay

Trwa gorączkowe poszukiwanie zeszytów, piórników, tornistrów. Czy zastanawialiście się jednak nad innym obszarem przygotowania dzieci do nowych wyzwań szkolnych? Przygotowanie umysłu jest równie ważne. Czy wiecie, że jeśli w ciągu kilku miesięcy nie powtarzamy informacji (jak np. tabliczka mnożenia), to będziemy mieli trudność w przypomnieniu sobie wyniku 7 x 8. Zobaczcie, jakie ćwiczenia pomogą usprawnić rozleniwiony wakacjami umysł. 

Szkolna gorączka, czyli jak się przygotować i nie zwariować?