Podnoszenie ciężarów w ciąży

czwartek 13 września 2018
  • Kobieta w ciąży, która ma starsze dziecko, czasem musi je podnieść, trzeba jednak wiedzieć, jak to robić (fot. pixabay)
    Kobieta w ciąży, która ma starsze dziecko, czasem musi je podnieść, trzeba jednak wiedzieć, jak to robić (fot. pixabay)
Ciąża to nie choroba, ale czas, kiedy na pewne rzeczy należy zwracać uwagę. Jest kilka powszechnych prawd, o których wie każdy - nie wolno wtedy pić alkoholu, nie można dźwigać ciężarów… tylko co zrobić, kiedy mamy słodki ciężar w postaci starszej pociechy?

Podnoszenie ciężkich przedmiotów w ciąży jest zagrożeniem na każdym jej etapie, ale szczególnie jest niebezpieczne w pierwszym i trzecim trymestrze. W pierwszym trymestrze ciąży może spowodować poronienie, a w trzecim poród przedwczesny. Dźwiganie w ciąży w przypadku kobiet pracujących regulują przepisy BHP. Zgodnie z nimi przyszła mama w przypadku pracy stałej może nosić do 3 kg, a w przypadku jeżeli dźwiganie jest sporadyczne do 5 kg.

Na ugiętych nogach, sporadycznie

Jeżeli kobieta w ciąży chce coś podnieść powinna ugiąć nogi tak, jakby chciała uklęknąć i przy podnoszeniu powoli wstawać. Takie zachowanie wspiera kręgosłup który w okolicy lędźwiowej ma nienaturalna krzywiznę spowodowana powiększającym się brzuchem i zmianą sylwetki. Podczas ciąży organizm kobiety produkuje duże ilości progesteronu, który powoduje rozluźnienie mięśni i więzadeł i dlatego dźwiganie może grozić kontuzją i mieć nieprzyjemne skutki, jeżeli zostaną nadwyrężone mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu. Jeżeli jednak kobieta ma starsze dziecko i nie ma innej możliwości, może je sporadycznie podnosić, jednak tylko po wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem prowadzacym ciażę. Lekarz oceni, jak rozwija się ciąża i jaki jest stan zdrowia przyszłej mamy. Istnieje wiele przeciwskazań, które wykluczają noszenie w okresie ciąży nawet najmniejszych ciężarów. Są to: odpłynięcie płynu owodniowego, krwawienie, łożysko przodujące, niewydolność cieśniowo-szyjkowa, przedwczesna aktywność skurczowa macicy, ciąża mnoga, wielowodzie.

*Danuta Przybyłko - położna z Dąbrowy Górniczej z 35-letnim doświadczeniem, która w 2017 roku otrzymała tytuł Położnej na Medal w województwie śląskim.

Kategoria: Porady ekspertów