Zamek, park i żubry, czyli jedziemy do Pszczyny

środa 10 października 2018
 • Po parku pszczyńskim można przemieszczać się barwną ciuchcią (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Po parku pszczyńskim można przemieszczać się barwną ciuchcią (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
 • Bogata roślinność, alejki, skwery i stawy zachęcają do spacerów (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Bogata roślinność, alejki, skwery i stawy zachęcają do spacerów (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
 • Wejścia do zmaku strzegą dwa lwy, z którymi chętnie fotografują się dzieci i młode pary (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Wejścia do zmaku strzegą dwa lwy, z którymi chętnie fotografują się dzieci i młode pary (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
 • Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają 1. połowy XV wieku (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
  Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają 1. połowy XV wieku (fot. Katarzyna Esnekier/SilesiaDzieci.pl)
Kompleks pałacowo-parkowy w Pszczynie jest jednym z największych i najładniejszych na Górnym Śląsku. Alejki, mosty, oczka wodne - to wspaniała sceneria rodzinnego spaceru. Bogate wnętrza zamku opowiadają swoją historię, a zagroda żubrów jest dopełnieniem udanej wycieczki.

Spacer po Pszczynie najlepiej zacząć od Starego Miasta z dobrze zachowanym średniowiecznym układem zabudowań. Najbardziej charakterystyczne obiekty przy rynku to Ratusz, kościół ewangelicki, kamienica „Frykówka” oraz studzienka z drewnianym daszkiem. Ustawiono tu też Ławeczkę Księżnej Daisy. Na pszczyńskim Rynku można też dostać najlepsze lody w mieście. Przechodząc z rynku przez Bramę Wybrańców i dalej przez dziedziniec zamkowy wchodzimy na teren zabytkowego parku pszczyńskiego.

Zamek zwany polskim Wersalem

W parku mieści się pałac, a w nim Muzeum Zamkowe. Na zwiedzających czekają tam bogate wnętrza, galerie oraz zbrojownia. Większość wyposażenia jest oryginalna, co w Polsce należy do rzadkości. Można podziwiać zabytkowe rzeźbione meble, złocenia, sztukaterie na ścianach i poznać historię każdego pomieszczenia. Zaraz obok znajdują się Stajnie Książęce, gdzie możemy zobaczyć np. zdobione karoce.

Tajemnice parku i edukacja ze zwierzętami

Po obejrzeniu komnat czas na spacer. W parku warto poszukać zabytkowego budynku lodowni i Trzech Dębów wyrastających z jednego pnia. Jednak dzieciom w pamięć zapadną przede wszystkim wielkie żubry, które można podziwiać w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, a obok muflony, jelenie, daniele i sarny, a także pawie i ptactwo wodne. W budynku edukacyjnym przygotowano wystawę o zwierzętach i roślinach ziemi pszczyńskiej. Niezapomnianych wrażeń dostarcza także trójwymiarowy film o żubrach.

Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Kolejnym obiektem wartym odwiedzenia podczas rodzinnego spaceru po pszczyńskim parku jest Skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”. Zobaczymy tu zabytki drewnianej. Są to m.in. szopa, stodoła, młyn z wiatrakiem, kuźnia, spichlerz, czy chałupa mieszkalna. Do tego duża kolekcja sprzętów codziennego użytku, mebli, bryczek i sztuki ludowej.

Park Pałacowy mieści się przy ul. Brama Wybrańców 1 w Pszczynie. Wstęp do Zamku, Zbrojowni, Stajni Książęcych są płatne. Godziny otwarcia, cennik i rezerwacje znajdziecie na stronie zamku.

Kategoria: Zwiedzanie