Wychowuj bez klapsów! [WIDEO]

wtorek 6 listopada 2018
  • Alternatywą dla klapsa nie jest wychowywanie bezstresowe– można skutecznie wyznaczać dziecku granice w mądry sposób, z szacunkiem dla jego praw (fot. mat. organizatora)
    Alternatywą dla klapsa nie jest wychowywanie bezstresowe– można skutecznie wyznaczać dziecku granice w mądry sposób, z szacunkiem dla jego praw (fot. mat. organizatora)
Niemal połowa dorosłych Polaków sądzi, że są sytuacje, w których można uderzyć dziecko za karę. Popularny klaps jest dla wielu skuteczną metodą wychowawczą. „Potrafię się zatrzymać!” - kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ma zachęcić rodziców do nie stosowania klapsów, ale poszukania innych, konstruktywnych metod stawiania dziecku granic.

26 proc. polskich rodziców przyznaje się do stosowania kary cielesnej, są to przede wszystkim klapsy oraz bicie ręką. Często, jako powód mówią o utracie panowania nad sobą, zmęczeniu, poczuciu bezradności, braku wsparcia oraz znajomości innych metod wychowawczych.

Klaps to niższe poczucie wartości dziecka

Wyraźnie zmniejszyła się społeczna akceptacja dla kar fizycznych. Część rodziców, którym zdarza się dać klapsa dziecku, żałuje, że nie potrafią inaczej poradzić sobie z wychowawczymi trudnościami. To ogromna, pozytywna zmiana. Z drugiej strony bardzo niepokojące jest, że w debacie publicznej wracają ostatnio głosy, że klaps może, a nawet powinien być częścią procesu wychowawczego. Badania pokazują jednak, że kary fizyczne mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci. Dzieci, które doświadczyły bicia częściej przejawiają zachowania agresywne, mają gorsze relacje z rodzicami, wykazują niższe umiejętności poznawcze, czy też częściej mają niższe poczucie własnej wartości – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Potrafię się zatrzymać!

Celem kampanii jest wsparcie rodziców w radzeniu sobie z własnymi emocjami. Kampania kierowana jest głównie do rodziców małych dzieci (do 6. roku życia). Ma pomóc im znaleźć inne metody niż przysłowiowy klaps. Proponuje konkretne sposoby działania i daje praktyczne wskazówki. Małe dzieci często wystawiają cierpliwość rodziców na próbę, ale warto wtedy przypomnieć sobie, że są najważniejsze na świecie i bardzo je kochamy. -Pamiętajmy, że klaps zawsze krzywdzi dziecko i sprawia mu ból, zwłaszcza psychiczny. Alternatywą dla klapsa nie jest wychowywanie bezstresowe– można skutecznie wyznaczać dziecku granice w mądry sposób, z szacunkiem dla jego praw – dodaje Renata Szredzińska członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Gdzie uzyskasz pomoc?

Na stronie internetowej rodzice.fdds.pl znajdziecie materiały, które pomogą zrozumieć, jaka jest geneza trudnych zachowań dziecka i jak można sobie z nimi poradzić, nie uciekając się do bicia. Udostępniono również poradnik, który pomoże się „zatrzymać”.

Kampania to również animacja, ukazująca poruszająca historię mamy. Głosu projektowi użyczyła aktorka Karolina Gruszka. Zobaczcie.

 

Kategoria: Wiadomości