Zbiórka pluszaków dla chorych dzieci

czwartek 29 listopada 2018
  • Akcja zbierania pluszaków dla GCZD potrwa do 5 stycznia 2019 r. (fot. mat. organizatora)
    Akcja zbierania pluszaków dla GCZD potrwa do 5 stycznia 2019 r. (fot. mat. organizatora)
  • Akcja "Zabawa to poważna sprawa" jest organizowana w IKEA Katowice po raz 6. (fot. mat. organizatora)
    Akcja "Zabawa to poważna sprawa" jest organizowana w IKEA Katowice po raz 6. (fot. mat. organizatora)
  • Pluszaki można wrzucać do stojącego za kasami przezroczystego pojemnika w kształcie domku (fot. mat. organizatora)
    Pluszaki można wrzucać do stojącego za kasami przezroczystego pojemnika w kształcie domku (fot. mat. organizatora)
IKEA Katowice już po raz 6. organizuje zbiórkę pluszaków dla małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Maskotki pomagają personelowi medycznemu nawiązać kontakt z dzieckiem i rozładować stres, towarzyszący pobytowi w szpitalu. Pełnią też ważną funkcję terapeutyczną.

„Zabawa to poważna sprawa”, ponieważ pomaga dzieciom zapomnieć o chorobie i stresie związanym z leczeniem. Przekonuje o tym IKEA, która pod takim hasłem prowadzi kampanię wspierającą organizacje pomagające dzieciom na całym świecie. Akcja ma także swój lokalny wymiar. W IKEA Katowice towarzyszy jej zbiórka pluszaków dla podopiecznych Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Funkcja terapeutyczna

- Zabawa pełni ważną funkcję terapeutyczną. Pomaga dzieciom przenieść się w bajkowy świat wyobraźni i choć na chwilę zapomnieć o chorobie – mówi Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. - Pluszaki stanowią też niezastąpione wsparcie dla personelu medycznego. Dzięki maskotkom łatwiej jest oswoić malucha z procesem leczenia - dodaje Wojciech Gumułka.

Jak pomóc?

Zbiórka pluszaków w IKEA Katowice ruszyła 4 listopada i potrwa do 5 stycznia 2019 roku. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wrzucić kupionego w IKEA pluszaka do pojemnika ustawionego za linią kas. IKEA Katowice już zapowiedziała, że podobnie jak w ubiegłych latach, dołoży pluszaki od siebie.

Dochód ze sprzedaży dla polskich organizacji

Zbiórka pluszaków jest częścią międzynarodowej kampanii społecznej „Zabawa to poważna sprawa”. Jej aktualna trzecia edycja koncentruje się na promowaniu oraz zapewnieniu najmłodszym praw do rozwoju. Tylko w ubiegłym roku IKEA Foundation przekazała 144 milionów euro 74 organizacjom partnerskim w 41 krajach. W Polsce w ramach kampanii całkowity dochód ze sprzedaży maskotek z kolekcji SAGOSKATT zostanie przekazany 5 lokalnym organizacjom, przeciwdziałającym wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Limitowana kolekcja IKEA SAGOSKATT składa się z pluszaków zaprojektowanych przez dzieci z całego świata, w tym przez 8-letnią Natalię z Polski.

Współpraca z korzyścią dla dzieci

IKEA Katowice od wielu lat współpracuje z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Podopieczni szpitala otrzymali już blisko 4,5 tys. maskotek i zabawek z IKEA. W sierpniu br. pracownicy IKEA Katowice urządzili świetlicę i poczekalnię dla rodziców z dziećmi na Oddziale Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego GCZD.

Kategoria: Wiadomości