Weź nie marnuj – podziel się jedzeniem

poniedziałek 10 grudnia 2018
  • W Pasażu Andromeda w Tychach powstała jadłodzielnia - można tu przynieść produkty, których nie zużyjemy w terminie (fot. mat. organizatora)
    W Pasażu Andromeda w Tychach powstała jadłodzielnia - można tu przynieść produkty, których nie zużyjemy w terminie (fot. mat. organizatora)
Żyjemy w pośpiechu i często kupujemy za dużo i niepotrzebnie, konsekwencją tego jest marnotrawstwo jedzenia. Zamiast wyrzucać możemy się nim podzielić - foodsharing to właśnie dzielenie się żywnością z innymi. W Tychach powstała pierwsza jadłodzielnia.

Jak podaje Eurostat, w Polsce marnuje się 9 mln ton jedzenia rocznie. Do wyrzucania żywności przyznaje się 42 proc. z nas (raport z 2018 roku Instytutu Kantar Millward Brown). Wyrzucamy pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Od lat najczęstszą przyczyną wyrzucania jedzenia jest przeoczenie terminu przydatności oraz zbyt duże zakupy. Należy również pamiętać, przypomina Bank Żywności, że rocznie z powodu wyrzucanej żywności na świecie do atmosfery trafia 3,3 miliarda ton gazów cieplarnianych. Jednym z pomysłów, jak temu zapobiec, jest foodsharing.

Dziel się i częstuj

Zamiast wyrzucać wciąż dobre jedzenie możemy przekazać je innym. Jadłodzielnie mają często postać szafek, lodówek, koszy. Każda osoba może tu nieodpłatnie przynieść oraz zabrać jedzenie bez żadnego skrępowania. Ideą jest chęć ocalenia jedzenia przed wyrzuceniem.

Tyska jadłodzielnia

W Tychach postawiono pierwszą taką lodówkę oraz kosze. Jeżeli macie za dużo jedzenia lub nie zdążycie go zjeść przed upływem terminu przydatności możecie skorzystać z tego punktu. Mile widziane są produkty w puszkach i słoikach, oryginalnie zapakowane. Lodówka będzie zlokalizowana w Pasażu Andromeda (pl. Baczyńskiego 2), tuż za pomieszczeniem ochrony.

Na Śląsku znajdziecie już kilka takich punktów, m.in. w Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju. Szczegółowe lokalizacje jadłodzielni w Polsce znajdziecie na mapie.

Kategoria: Wiadomości