W tyskim szpitalu będzie rodziło się lepiej

czwartek 10 stycznia 2019
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach przejdzie modernizację (fot. mat. szpitala)
    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach przejdzie modernizację (fot. mat. szpitala)
16 mln zł - na tyle szacowana jest inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach. W pierwszej kolejności modernizację przejdzie położnictwo z neonatologią, następnie porodówka, a na końcu ginekologia.

Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków miasta. Do końca stycznia trwa przetarg na wykonawcę. Całe przedsięwzięcie zostanie rozłożone na trzy etapy, szacuje się, że zostanie zrealizowane w przeciągu dwóch lat. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Lepsze warunki porodowe i opieki nad noworodkiem

Pierwszy etap to remont położnictwa z neonatologią, które znajdują się w jednym skrzydle budynku. Dzięki niemu świeżo upieczone mamy do swojej dyspozycji będą miały 2-osobowe pokoje, każdy z łazienką i stanowiskiem do pielęgnacji noworodka (taki standard obowiązywał od 2014 r. tylko w jednym odcinku położniczym). Na neonatologii powstanie duża sala do intensywnej terapii noworodków, która pomieści 8 stanowisk i 2 fotele do kangurowania. Następnie zmieni się trakt porodowy - przestrzeń zostanie podzielona na małe salki, do których dostęp będzie miał tylko personel medyczny i osoby towarzyszące rodzącej. Zostanie również wygospodarowane pomieszczenia dla ojców oczekujących na przyjście na świat dziecka oraz wyremontowane sale porodów rodzinnych i w wodzie. W ostatnim etapie zmodernizowany zostanie odcinek ginekologiczny. Wszystkie pomieszczenia będą klimatyzowane i wyposażone w nowe meble oraz urządzenia. Pojawią się również nowe sprzęty medyczne. Na ginekologii sprzęt do laparoskopii i histeroskopii. Oddział Neonatologiczny otrzyma nowe inkubatory, respiratory i aparat USG do przesiewowych badań noworodków.

Na czas remontu pełen zakres usług

W czasie modernizacji oddziały będą świadczyć pełny zakres usług medycznych. Szpital nie zaprzecza, że mogą pojawić się czasowo problemy i będzie zmuszony ograniczyć liczbę wykonywanych procedur. Jednak, jak zapewnia dołożą wszelkich starań, aby niedogodności były jak najmniej odczuwalne dla pacjentek. Po modernizacji liczba miejsc na porodówce pozostanie taka sama.

Szpital Wojewódzki w Tychach mieści się przy ul. Edukacji 102.

Kategoria: Wiadomości