Koperta życia dla babci i dziadka
Koperty lub pudełka życia to akcje społeczne, które od kilku lat przeprowadza wiele samorządów w Polsce, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Częstochowie, Płocku. Pomysł na taką formę wsparcia osób starszych zrodził się przed laty w Wielkiej Brytanii.
Koperty Życia
W Rudzie Śląskiej koperty funkcjonują od trzech lat. Rozdano już 3 tys. takich zestawów - osobom starszym, samotnym oraz przewlekle chorym. Tegoroczna akcja skupia się na babciach i dziadkach. W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, koperta jest jedynym źródłem szybkiej informacji o chorobach, uczuleniach, grupie krwi, ale przede wszystkim kontakcie do najbliższych. To pozwala na skrócenie czasu diagnozy. Dlaczego przechowujemy je w lodówce? - Jest to urządzenie, które znajduje się niemal w każdym domu, jest z daleka widoczne i wiadomo, gdzie go szukać – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. Całość zestawu dopełnia instrukcja informująca, jak prawidłowo wypełnić ankietę oraz magnes z adnotacją: „Tu znajduje się Rudzka Koperta Życia”, który należy umieścić na drzwiach lodówki.
Cenny dodatek do prezentu
- W składanych babciom i dziadkom życzeniach zawsze pojawiają się słowa mówiące o zdrowiu. Można je przekuć w czyn i podarować najbliższej starszej osobie właśnie taką kopertę życia – zachęca prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Koperty można odbierać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta (na parterze budynku przy pl. Jana Pawła II) lub w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta (pokój nr 325). Taką kopertę można również wykonać samemu, a następnie umieścić własnoręcznie przygotowaną informację na lodówce. Formularz znajdziecie na stronie.