Wszechświat bliżej nas – nowa odsłona Planetarium
Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. oraz wieżę widokową. Większa część pomieszczeń znajdzie się pod ziemią. Koszt inwestycji to prawie 99 mln zł. Środki finansowe pozyskano z Unii Europejskiej, budżetu państwa i województwa śląskiego.
Nowoczesny park nauki
W nowym budynku znajdą się sale wykładowe, pracownie i interaktywna ekspozycja edukacyjna, dotąd niespotykana w innych parkach nauki. W specjalnych pokojach będą prezentowane zagadnienia z sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Obok Planetarium znajdzie się wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Śląska, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Zwiedzanie będzie odbywać się w niewielkich grupach w towarzystwie przewodnika.
Zobacz tornado, przeżyj trzęsienie ziemi, poleć w kosmos
Na interaktywnej ekspozycji edukacyjnej znajdzie się 30 stanowisk dydaktycznych. Na własnej skórze będzie można sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwalną przez nas temperaturę. W kilkumetrowej kolumnie pogodowej będzie można wytworzyć chmurę, deszcz lub śnieg. Zbudowany zostanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos. Projektor Zeissa, który służył Planetarium od 63 lat, trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych systemów na świecie. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora. Dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. Zaplanowano również specjalną platformę, gdzie będzie można odczuć tąpnięcie lub trzęsienie ziemi.
Największe i najstarsze obserwatorium w Polsce
Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku. Główna sala projekcyjna mogła pomieścić prawie 400 osób. Przez 63 lata pracy wyświetlono ponad 180 tys. pokazów. Po modernizacji liczba odwiedzających będzie mogła zwiększyć się o połowę.
W czasie remontu Planetarium Śląskie będzie nieczynne, ale w ramach projektu zostanie zakupione nadmuchiwane, mobilne planetarium. Dzięki niemu będzie możliwa prezentacja niektórych seansów poza główną salą.
Planetarium Śląskie mieści się przy Al. Planetarium 4 w Chorzowie.