Wszechświat bliżej nas – nowa odsłona Planetarium

wtorek 29 stycznia 2019
  • W nowym budynku znajdą się sale wykładowe, pracownie i interaktywna ekspozycja edukacyjna, dotąd niespotykana w innych parkach nauki (fot. mat. organizatora)
    W nowym budynku znajdą się sale wykładowe, pracownie i interaktywna ekspozycja edukacyjna, dotąd niespotykana w innych parkach nauki (fot. mat. organizatora)
  • W nowym Planetarium zobaczymy tornado, przeżyjemy trzęsienie ziemi i polecimy w kosmos (fot. mat. organizatora)
    W nowym Planetarium zobaczymy tornado, przeżyjemy trzęsienie ziemi i polecimy w kosmos (fot. mat. organizatora)
  • Koszt inwestycji to prawie 99 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na konieć 2020 roku (fot. mat. organizatora)
    Koszt inwestycji to prawie 99 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na konieć 2020 roku (fot. mat. organizatora)
Do końca 2020 roku Planetarium Śląskie przejdzie metamorfozę. W nowym budynku znajdziecie interaktywną ekspozycję, a w niej kolumnę pogodową mogącą wytworzyć mgłę, tornado lub opady śniegu, stymulator lotu w kosmos czy platformę symulującą prawdziwe wstrząsy sejsmiczne.

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. oraz wieżę widokową. Większa część pomieszczeń znajdzie się pod ziemią. Koszt inwestycji to prawie 99 mln zł. Środki finansowe pozyskano z Unii Europejskiej, budżetu państwa i województwa śląskiego.

Nowoczesny park nauki

W nowym budynku znajdą się sale wykładowe, pracownie i interaktywna ekspozycja edukacyjna, dotąd niespotykana w innych parkach nauki. W specjalnych pokojach będą prezentowane zagadnienia z sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Obok Planetarium znajdzie się wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Śląska, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Zwiedzanie będzie odbywać się w niewielkich grupach w towarzystwie przewodnika.

Zobacz tornado, przeżyj trzęsienie ziemi, poleć w kosmos

Na interaktywnej ekspozycji edukacyjnej znajdzie się 30 stanowisk dydaktycznych. Na własnej skórze będzie można sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwalną przez nas temperaturę. W kilkumetrowej kolumnie pogodowej będzie można wytworzyć chmurę, deszcz lub śnieg. Zbudowany zostanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos. Projektor Zeissa, który służył Planetarium od 63 lat, trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych systemów na świecie. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora. Dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. Zaplanowano również specjalną platformę, gdzie będzie można odczuć tąpnięcie lub trzęsienie ziemi.

Największe i najstarsze obserwatorium w Polsce

Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku. Główna sala projekcyjna mogła pomieścić prawie 400 osób. Przez 63 lata pracy wyświetlono ponad 180 tys. pokazów. Po modernizacji liczba odwiedzających będzie mogła zwiększyć się o połowę.

W czasie remontu Planetarium Śląskie będzie nieczynne, ale w ramach projektu zostanie zakupione nadmuchiwane, mobilne planetarium. Dzięki niemu będzie możliwa prezentacja niektórych seansów poza główną salą.

Planetarium Śląskie mieści się przy Al. Planetarium 4 w Chorzowie.

Kategoria: Zwiedzanie