Największe w Polsce Centrum Leczenia Endometriozy powstało w Sosnowcu

piątek 1 lutego 2019
  • Objawami endometriozy są zwykle m.in. bolesne miesiączki (fot. pexels)
    Objawami endometriozy są zwykle m.in. bolesne miesiączki (fot. pexels)
  • Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum znajduje się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego (fot. mat. UM Sosnowiec)
    Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum znajduje się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego (fot. mat. UM Sosnowiec)
Miliony kobiet w Polsce cierpi nie wiedząc, że mogą pozbyć się bólu. Teraz będą mogły skorzystać z nowoczesnego Centrum Leczenia Endometriozy na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Szpital zacznie przyjmować pacjentki od połowy lutego.

Klinika leczenia niepłodności Gyncentrum uruchamia w Sosnowcu największe w Polsce Centrum Leczenia Endometriozy. W nowoczesnym szpitalu, z blokiem operacyjnym, 4 komfortowymi salami (w sumie 6 łóżek), prowadzona będzie nie tylko działalność lecznicza, ale również naukowa. Wśród najnowszych rozwiązań współczesnej medycyny będzie wykorzystywany m.in. nóż plazmowy i laparoskopia TVL.

Endometrioza choroba którą trudno zdiagnozować

Przypuszcza się, że nawet co dziesiąta kobieta w Polsce może cierpieć na tę bolesną, a czasem bardzo niebezpieczną, przewlekłą chorobę, w przebiegu której tkanka wyścielająca macicę - endometrium, obecna jest poza jej jamą. Lokalizuje się w narządach bogato ukrwionych, zarówno w jajnikach, pęcherzu moczowym, na jelitach ale także w bliźnie po cięciu cesarskim czy nawet płucach lub w tkance mózgowej. Chorobę trudno zdiagnozować. Badanie USG bywa nieskuteczne.

Kto znajdzie pomoc?

Z oferty szpitala mogą skorzystać kobiety, które szukają przyczyny bolesnych miesiączek, leczą się z powodu niepłodności, podejrzewają u siebie endometriozę. To także pacjentki ze zdiagnozowaną endometriozą, poszukujące skutecznej metody leczenia.

Nowoczesne metody leczenia

Zabiegi będą wykonywane techniką małoinwazyjną – laparoskopowo. Do leczenia będzie wykorzystywany nóż plazmowy. - Strumień gazowej plazmy nie tylko tnie nieporównywalnie lepiej niż skalpel ale i dokładniej, a dodatkowo doświetla pole zabiegowe. Przy odpowiednio dobranych parametrach oddziałuje bardzo płytko na tkanki, co jest bardzo istotne w przypadkach pacjentek z endometriozą rozsianą na powierzchni otrzewnej – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik z Gyncentrum.

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum znajduje się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego (ul. Wojska Polskiego).

Kategoria: Wiadomości