Nowe standardy opieki okołoporodowej

poniedziałek 4 lutego 2019
  • O dobre standardy opieki okołoporodowej od 1996 r. walczy Fundacja Rodzić Po Ludzku (fot. pixabay)
    O dobre standardy opieki okołoporodowej od 1996 r. walczy Fundacja Rodzić Po Ludzku (fot. pixabay)
W styczniu w życie weszły nowe standardy opieki okołoporodowej. To ważny dokument dla przyszłych mam. Dzięki zmianom kobiety m.in. mają mieć większy wpływ na decyzje o przebiegu porodu. Zobaczcie, co dokładnie się zmieniło.

Nowy dokument dotyczy opieki sprawowanej nad kobietami w okresie ciąży, porodu, połogu a także noworodkami. Obowiązuje we wszystkich placówkach udzielających świadczenia zdrowotne w zakresie opieki okołoporodowej.

Ważne zmiany

Szpitale są zobowiązane do monitorowania jakości opieki okołoporodowej z uwzględnieniem oceny satysfakcji kobiet. Obowiązkiem lekarza będzie wysłanie pacjentki do szkoły rodzenia. Dotychczas wiele kobiet nie wiedziało o przysługującej im bezpłatnej edukacji przedporodowej. Przyszła mama będzie mogła wcześniej zapoznać się z miejscem porodu, wypełnić dokumentację medyczną oraz porozmawiać z anestezjologiem przed porodem. Personel medyczny będzie omawiał z kobietą jej plan porodu i w miarę możliwości go przestrzegał. Ciąża ma być zakończona przed 42. tyg. bez wcześniejszej hospitalizacji, jeśli nie występują objawy zagrażające zdrowiu lub życiu. Nowością jest możliwość spożywania posiłków w trakcie porodu przez rodzącą, o ile lekarz na to wyrazi zgodę.

Kontrolowanie ryzyka depresji

Osoba sprawujące opiekę nad kobietą w ciąży zobowiązana jest do przeprowadzenia badania przesiewowego dotyczącego ryzyka depresji w ciąży i depresji poporodowej. Lekarz lub położna będą mieli obowiązek zaproponować badanie i ewentualnie skierować do specjalisty. Jak podkreśla Fundacja Rodzić po Ludzku to bardzo ważny zapis, ponieważ wiele kobiet przeżywa depresję, lecz boi się o niej głośno mówić.

Mocne wsparcie karmienia piersią

Promocję karmienia piersią rozpocznie się już na etapie ciąży. Mleko modyfikowane będzie wydawane w szpitalu za zgodą lekarza lub na prośbę matki. Dzieciom przedwcześnie urodzonym lub w sytuacji, gdy mama nie może karmić zaleca się podawanie mleka z banku mleka. Tuż po urodzeniu noworodek powinien pozostać w kontakcie „skóra do skóry” przez 2 godz., w tym czasie mama powinna po raz pierwszy nakarmić piersią dziecko. Ocena stanu zdrowia noworodka powinna odbyć się na brzuchu mamy. Szpitale mają mieć na wyposażeniu sprzęt do odciągania pokarmu (obowiązuje od 2022 roku).

Brak gwarancji znieczulenia

Dokument choć reguluje kwestię znieczuleń podczas porodu, tak naprawdę nie gwarantuje jego dostępności. Niestety ta sytuacja nadal pozostaje bez zmian.

Szczegółowe zmiany w opiece okołoporodowe znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Kategoria: Zdrowie