Rekrutacja do przedszkoli w woj. śląskim

wtorek 19 lutego 2019
  • W przypadku, gdy dziecko powyżej 3. roku życia nie dostanie się do przedszkola, gmina musi wskazać placówkę, do którego zostanie przyjęte (fot. pixabay)
    W przypadku, gdy dziecko powyżej 3. roku życia nie dostanie się do przedszkola, gmina musi wskazać placówkę, do którego zostanie przyjęte (fot. pixabay)
Już nie długo ruszają zapisy do przedszkoli. W wielu miastach nabór będzie odbywał się elektronicznie. Od 2017 roku prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom. Sześciolatki obejmuje obowiązek przedszkolny. Zobaczcie, za co przyznawane są dodatkowe punkty i w jakich terminach odbywa się rekrutacja.

W większości miast na Śląsku rekrutacja do przedszkoli rusza już w marcu. Jeżeli Wasze dziecko rozpoczyna przygodę z przedszkolem, zapisu można dokonać drogą elektroniczną. Rodzice, których dzieci kontynuują edukację muszą jedynie złożyć odpowiednią deklarację w placówce. Dziecko może zacząć chodzić do przedszkola już w wieku 2,5 lat.

Dodatkowe punkty

O przyjęciu do przedszkola decyduje liczba punktów kryterium ustawowego. Brane pod uwagę jest pochodzenie z rodziny wielodzietnej, niepełnosprawność kandydata, rodzica bądź rodzeństwa. Istotne jest również to, czy rodzic samotnie wychowuje dziecko oraz czy dziecko objęte jest pieczą zastępczą. Spełniający te kryteria, do przedszkola dostają się w pierwszej kolejności. W przypadku równorzędnych wyników, w drugim etapie brane będą pod uwagę kryteria określone przez Radę Miasta, jak praca obojga rodziców lub opiekuna samotnie wychowującego dziecko, uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej placówki przedszkolnej. Każda gmina może ustalić swoje dodatkowe kryteria.

Złożenie wniosku

Jeżeli gmina nie prowadzi rekrutacji online należy zgłosić się do wybranej placówki po wniosek o przyjęcie. Rejestracja internetowa przebiega na specjalnej platformie rekrutacyjnej. Pamiętaj, że kolejność podanych placówek przedszkolnych ma znaczenie, jako pierwsze wskaż te, na którym zależy Ci najbardziej. Po rejestracji, urząd może poprosić o wydrukowanie dokumentów i dostarczenie do przedszkola pierwszego wyboru. Gdy dziecko zostanie zakwalifikowane potwierdzisz swoje zgłoszenie i przyniesiesz dodatkowe dokumenty do placówki.

Informacji szukaj na stronie miasta

Kiedy startuje rekrutacja decyduje gmina. Dokładne informacje należy szukać m.in. na stronach urzędów miasta, gminy. My przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie wybranych miast z terminami rekrutacji:

Bielsko- Biała – od 1 do 19 marca

Bytom – od 11 do 22 marca

Chorzów – od 11 do 21 marca

Dąbrowa Górnicza – od 11 do 22 marca

Gliwice – od 12 do 26 marca

Katowice – od 12 marca

Ruda Śląska – od 4 do 15 marca

Tychy – od 25 lutego do 11 marca

W przypadku, gdy dziecko powyżej 3. roku życia nie dostanie się do przedszkola, gmina musi wskazać placówkę, do którego zostanie przyjęte.

Kategoria: Wiadomości