KTG z domu – zabrzański szpital z systemem Pregnabit

czwartek 21 lutego 2019
  • Z systemu Pregnabit będą mogły korzystać pacjentki szpitala (fot. pixabay)
    Z systemu Pregnabit będą mogły korzystać pacjentki szpitala (fot. pixabay)
System Pregnabit - umożliwiający wykonanie KTG z domu od początku lutego jest dostępny dla pacjentek Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań telemedycznych w Europie.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. W. Starzewskiego - Szpital Miejski w Zabrzu jest drugą placówką publiczną w Polsce wprowadzającą nowoczesny system Pregnabit – firmy Nestmedic. Obecnie szpital dysponuje 2 urządzeniami, a w planach jest zakup kolejnych.

Mobilne urządzenie KTG

Na system Pregnabit składa się mobilne, medyczne urządzenie KTG, platforma telemedyczna oraz usługa Medycznego Centrum Telemonitoringu, w którym wykwalifikowany personel medyczny na bieżąco analizuje napływające zapisy KTG. Pacjentka może z niego korzystać w dowolnym miejscu oraz o dowolnej porze – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Poczucie bezpieczeństwa

Kobiety zarówno w ciąży zdrowej, jak i zagrożonej używając systemu Pregnabit mogą poczuć się bezpiecznie. Dzięki niemu co najmniej raz dziennie będzie wykonane kontrolne badanie KTG oceniające aktualny stan płodu, jak i czynność skurczową macicy. Kiedy zapis jest nieprawidłowy przyszła mama otrzyma informację sms-em lub telefonicznie o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala. Jeżeli zachodzi taka potrzeba wysyłana będzie karetka.

Kto może skorzystać ?

Z systemu Pregnabit będą mogły korzystać pacjentki szpitala, które są w ciąży pojedynczej, nie wcześniej niż w 32 tygodniu ciąży i nie później niż 42 tygodniu ciąży. Usługa będzie uzależniona od dostępności urządzenia. Miesięcznie zdalną opieką KTG będzie można objąć około 8 pacjentek. Umożliwi to opiekę nad przyszłą mamą bez konieczności jej częstych wizyt w szpitalu oraz między wizytami u lekarza prowadzącego ciążę.

W 2018 roku w zabrzańskim szpitalu przyjęto 2140 porodów. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. W. Starzewskiego - Szpital Miejski w Zabrzu mieści się przy ul. Zamkowej 4.

Kategoria: Wiadomości