Nie demonizujmy słodyczy

sobota 11 stycznia 2014
  • Lizak to niestety tylko puste kalorie, ale jest mnóstwo innych słodyczy, które dostarczają nam cennych pierwiastków (fot. sxc.hu)
    Lizak to niestety tylko puste kalorie, ale jest mnóstwo innych słodyczy, które dostarczają nam cennych pierwiastków (fot. sxc.hu)
Jola z Bierunia pisze: Zastanawiam się czy mogę mojej dwuletniej córce podawać słodycze. Często znajomi przynoszą nam czekolady i lizaki, ale wydaje mi się, że to za wcześnie. Istnieje pogląd, że słodycze są niezdrowe i czym później tym lepiej.

Czy takim ograniczeniem nie spowoduję tego, że córka będzie się rzucać na słodycze jak wściekła? A może wprowadzić jeden "dzień słodyczowy"? Chciałabym, aby dobre nawyki panowały w naszym domu, jak i kiedy Pani radzi podawać tego typu produkty?

Odpowiedź:

Przede wszystkim nie należy demonizować wszystkich słodyczy. Niektóre z nich oprócz kalorii, dostarczają także cennych składników odżywczych. Do takich słodkości należą suszone owoce - morele, daktyle, banany. Dość zdrowe, a zarazem słodkie są sezamki - dostarczają potas, magnez, kwasy tłuszczowe nienasycone, warunkujące pracę układu nerwowego, wzmacniają odporność.

Do innych w miarę zdrowych słodyczy można zaliczyć czekoladę gorzką, a także w małych ilościach (15g, pasek) czekoladę mleczną z orzechami laskowymi, dobrej jakości żelki (bez konserwantów, sztucznych barwników, słodzików). Można w domu samemu zrobić żelki z musu owocowego i żelatyny. Jeżeli chodzi o lizaki, to niestety sam cukier i puste kalorie.

Nie polecam całkowitego wyeliminowania słodyczy z diety, ale raz- dwa razy w tygodniu w rozsądnych ilościach. Bo córka, albo będzie je jadła po kryjomu w szkole, albo się na nie rzuci. 
Polecam także sprawdzanie składu napojów dla dzieci, w tym wód do picia np. Kubuś Water, zawierają sporo cukru, syropu glukozo-fruktozowego, od którego dzieci tyją. Często także syropy owocowe dolewane do herbat czy wody, owoców nie widziały, albo zawierają ich śladowe ilości.
 

*Dietetyk z Centrum Zdrowia Jomadent w Dąbrowie Górniczej www.jomadent.pl.

Kategoria: Porady ekspertów