Szczepienie a autyzm – wyniki największych badań w historii

wtorek 12 marca 2019
  • Fb czy też YouTube chcą ograniczać treści antyszczepionkowe w debacie publicznej (fot. mat. pixabay)
    Fb czy też YouTube chcą ograniczać treści antyszczepionkowe w debacie publicznej (fot. mat. pixabay)
Największe jak do tej pory badanie potwierdziło to, o czym naukowcy mówili od dawna - nie ma związku pomiędzy szczepieniem na odrę, świnkę i różyczkę a występowaniem autyzmu – czytamy na portalu INNPoland.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Statens Serum Institut w Danii. Jest ono o tyle istotne, że przebadano największą dotąd grupę dzieci - 657 461 (urodzonych od stycznia 1999 do grudnia 2010). Ponad 95 proc. obserwowanych dzieci otrzymało szczepienie MMR (odra, świnka, różyczka). Spośród nich 6517 wykazywało zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jak pokazują liczby związek pomiędzy szczepionką a autyzmem jest statystycznie nieistotny. Naukowcy opierali się także na innych badaniach, które również tego związku nie wykazały.

Choć obalono i ustalono, że wyniki badań Andrew Wakefielda łączącego autyzm i szczepionki z 1998 były fałszowane, ruch antyszczepionkowy jest nadal popularny. Dlatego Fb czy też YouTube chcą ograniczać treści antyszczepionkowe w debacie publicznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niechęć do szczepień i odmowę ich przyjmowania za jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia na świecie. W Europie liczba zachorowań na odrę wciąż wzrasta.

Kategoria: Wiadomości