W Sosnowcu powstanie nowe Egzotarium

niedziela 17 marca 2019
  • Egzotarium zamieni się w kilkupoziomowe Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium (fot. mat. UM Sosnowiec)
    Egzotarium zamieni się w kilkupoziomowe Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium (fot. mat. UM Sosnowiec)
  • W Palmiarni znajdą się eksponaty roślinne, wśród nich znajdzie się miejsce dla zwierząt (fot. mat. UM Sosnowiec)
    W Palmiarni znajdą się eksponaty roślinne, wśród nich znajdzie się miejsce dla zwierząt (fot. mat. UM Sosnowiec)
Jeden z symboli Sosnowca – Egzotarium przejdzie spektakularną zmianę. Powstanie nowa inwestycja, której koszt szacowany jest na 37 mln zł. Zagospodarowany będzie również teren pobliskiego Parku Tysiąclecia. Przetarg na budowę zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach, a przewidziany czas realizacji to 2 lata.

Obecne Egzotarium zamieni się w kilkupoziomowe Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium. Miasto otrzymało 15,3 mln zł dofinansowania na tą inwestycję. Stary obiekt od lat prosił się o nowe życie i takie niebawem dostanie – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Rozpoczęto już przygotowania m.in. odkopywane są korzenie 60-letnich palm, które w wielkich donicach zostaną przewiezione w miejsce, gdzie przeczekają czas budowy. Nowy budynek będzie nowoczesną bryłą, z przeszkloną elewacją. W najwyższym punkcie będzie miał 22 m wysokości.

Nowoczesny obiekt edukacyjny

Ścieżka edukacyjna budynku będzie zaczynała się od poziomu -1. W tej części znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi, jak i z całego świata gatunkami ryb. To tu będzie można również zobaczyć aqaterraria z gadami i owadami. Kolejnym punktem ścieżki będzie Palmiarnia z eksponatami roślinnymi, wśród nich znajdzie się miejsce dla zwierząt, takich jak tukan wielki, legwany, czy też węże. Sama palmiarnia podzielona będzie na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, pustynną i tropikalną, w każdej panować będą inne warunki, zapewnione dzięki odpowiedniej temperaturze, światłu i wilgotności. Zwiedzanie będzie kończyło się na poziomie +1, gdzie znajdą się sale lekcyjne, przestrzeń dla wystaw czasowych, kino edukacyjne, a także kawiarnia. Otoczenie budynku także będzie pełnić role edukacyjną, wzdłuż szklanej elewacji palmiarni zostanie wybudowany długi zbiornik wodny, gdzie powstanie rodzime zbiorowisko szuwarowe. W zbiorniku zamieszka żółw błotny.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia

Park przy ul. Baczyńskiego lata świetności dawno ma już za sobą. Koszt rewitalizacji ponad 42 hektarów wyniesie 6 mln zł. W ramach inwestycji planowane jest zasadzenie ponad 11 tysięcy drzew. Zrewitalizowany zostanie również staw, tzw. Rów Kalny. W parku powstaną dwie ścieżki edukacyjne. Dłuższa, mająca prawie 1,5 km, będzie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga, będzie służyć dzieciom i zostanie nazwana „Ścieżką Leśnych Przeżyć”. Dzieci podczas wędrówki znajdą tu budki dla ptaków, drewniane grzybki oraz tropy zwierząt.

Atrakcja turystyczna

Cały projekt według szacunków będzie kosztować 43 mln zł. Obiekt oraz park zostanie dostosowany do osób niepełnosprawnych. Centrum Edukacji Ekologicznej z pewnością stanie się nie tylko lokalną atrakcją, ale przyciągającą gości z całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz z Czech i Słowacji.

Kategoria: Wiadomości