Nie podnoś „czekoladek”

piątek 29 marca 2019
  • Przynęta ze szczepionką przypomina czekoladki, nie wolno jej podnościć (fot. mat. WIW Katowice)
    Przynęta ze szczepionką przypomina czekoladki, nie wolno jej podnościć (fot. mat. WIW Katowice)
Od 4 kwietnia w województwie śląskim rozpocznie się akcja szczepienia lisów. Specjalne przynęty będą rozrzucane nad lasami i łąkami, a także w Parku Śląskim. Są podobne do czekoladek lub małych ciasteczek. Jeżeli wybieracie się na spacer w najbliższym czasie i je zobaczycie, nie podnoście ich.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że przewidywany termin wiosennej akcji szczepień lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie będzie odbywał się od 4 do 13 kwietnia. Przynęty ze szczepionką będą rozrzucane z samolotów, a nad miastami wykładane ręcznie. Przynęty znajdą się nie tylko w lasach, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. W samym Parku Śląskim zostanie wyłożonych 160 takich szczepionek.

Środki ostrożności

Przynęta jest brązowa („kęs”), a szczepionka jest płynna, różowa, zamknięta w kapsułce. Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosić przynęty z ziemi. „Zapach ludzki” pozostawiony na szczepionce sprawia, że jest ona nie atrakcyjna dla lisa. Przynęta co prawda nie jest niebezpieczna dla ludzi, jednakże należy zachować ostrożność. Szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. W przypadku kontaktu z płynną zawartością kapsułki należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które miały z nią kontakt. W takich przypadkach należy również skonsultować się z lekarzem. Dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolnożyjących przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa. W okresie trwania akcji oraz dwa tygodnie po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane (lasy, łąki, pola).

Kategoria: Wiadomości