Pingwiny powracają do zoo w Chorzowie

czwartek 4 kwietnia 2019
  • Śląskie zoo zamieszkają pingwiny peruwiańskie - Humboldta (mat. organizatora)
    Śląskie zoo zamieszkają pingwiny peruwiańskie - Humboldta (mat. organizatora)
  • Wizualizacja wybiegu pingwinów (fot. mat. organizatora)
    Wizualizacja wybiegu pingwinów (fot. mat. organizatora)
Po czterdziestu latach w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym ponownie zamieszkają pingwiny. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem pojawią się już we wrześniu. Całość inwestycji ma kosztować 5 mln zł.

Inwestycja ma rozpocząć się już w kwietniu. Pełna dokumentacja oraz projekt są gotowe. Wykonawca również został wybrany. Inwestycji w całości będzie sfinansowana ze środków samorządu województwa śląskiego. Podobny obiekt został otwarty trzy lata temu w Krakowie.

Nowy obiekt z basenami

Zwiedzający będą mogli oglądać pingwiny na wybiegu składającym się z różnych zakamarków, skał i dużego basenu. Nie zabraknie możliwości zejścia poniżej poziomu wody, dzięki czemu będzie możliwe podpatrywanie pływających ptaków. W budynku technicznym znajdą się baseny, które będą wykorzystywane m.in. w przypadku konieczności odosobnienia chorych pingwinów lub podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Tam też będą umiejscowione pompy i oczyszczalnia wody.

Pingwiny Humboldta

Pingwiny peruwiańskie (Humboldta) mają czarną głowę z wąskimi, białymi brwiami, schodzącymi na boki szyi i łączącymi się poniżej gardła oraz duży czarny dziób. Szeroki, czarny pas ciągnie się od górnej części piersi przez boki ku nogom; poza tym spód ciała ptaka jest biały a wierzch czarny. Osobniki tego gatunku najczęściej występują na pacyficznym wybrzeżu Peru i Chile. To bardzo ciekawskie, wdzięczne do obserwacji, ale też delikatne zwierzęta. W wodzie poruszają się niczym błyskawica.

Pierwsze pingwiny w chorzowskim zoo mieszkały w latach 1963-1977. Były to trzy osobniki, które przypłynęły statkiem PZM „Świetlik” z Holandii.

Kategoria: Wiadomości