Uratowano narządy mowy chłopca, który połknął Kreta

poniedziałek 8 kwietnia 2019
  • Dzięki operacji dziecko ma szansę na normalne życie (fot. mat. pixabay)
    Dzięki operacji dziecko ma szansę na normalne życie (fot. mat. pixabay)
  • Operacje przeprowadził zespół rekonstrukcyjny z Instytutu Onkologii w Gliwicach (fot. IO Gliwice)
    Operacje przeprowadził zespół rekonstrukcyjny z Instytutu Onkologii w Gliwicach (fot. IO Gliwice)
To pierwsza taka operacja na świecie. Lekarze z Gliwic przeprowadzili transplantację narządów szyi połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Mały pacjent ma 7 lat, a żrące granulki połknął gdy miał zaledwie roczek.

Zabieg odbył się kilka tygodni temu, ale lekarze czekali z podaniem informacji - chcieli być pewni, że operacja zakończyła się sukcesem. Operacje przeprowadził zespół rekonstrukcyjny z Instytutu Onkologii w Gliwicach pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Centrum Onkologii nie posiada oddziału pediatrycznego). Wyjątkowość tego zabiegu polegała na tym, że była to pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku w celu całkowitego lub częściowego wyeliminowania konieczności leczenia immunosupresyjnego zapobiegającego odrzuceniu przeszczepionych narządów i tkanek.

Do tragedii doszło, gdy chłopiec miał zaledwie rok. Chwila nieuwagi i dziecko połknęło granulki tzw. Kreta. Wypadek zakończył się martwicą nasady języka, krtani, gardła, tchawicy, przełyku aż do poziomu żołądka. Od tamtej chwili chłopiec był żywiony dojelitowo i oddychał przez rurkę tracheostomijną. Dzięki operacji dziecko ma szansę na normalne życie.

Kategoria: Wiadomości