Jak oswoić lęki dziecka?
Pola Stępniewicz to kilkuletnia autorka książki „Kto mieszka za meblami”. W tym „antystrachowym dziele” stworzonym przez dziecko dla dzieci, właśnie śmiech, przebieranki i zabawa są remedium na dziecięce lęki. Dziewczynka, jeszcze 2 lata temu w każdym zakamarku swojego domu widziała stwory i „beboki”.
Potwory, ciemność i inne strachy
Najlepszym lekarstwem na dziecięcy lęk nie jest racjonalizm, ale śmiech – mówi Aleksandra Piotrowska, jedna z najbardziej znanych psychologów dziecięcych w Polsce. W taki właśnie sposób 6-letnia Pola potraktowała potwory grasujące w jej domu opisując to na łamach książeczki. Strach towarzyszy wielu dzieciom, niektóre boją się ciemności, inne drżą na myśl o tym, co czai się pod łóżkiem – mówi Anna Bogacz-Rybczak, psycholog dziecięca i specjalista terapii pedagogicznej. – Wielu rodziców mówi w takiej sytuacji: „nie ma się czego bać, tu nic nie ma", a to nie spowoduje, że dziecko przestanie odczuwać lęk. Dostanie zaś tylko sygnał, że to co czuje zostało zlekceważone, a nawet uznane za głupie i nieważne – dodaje.
Sposób na dziecięcy lęk
Każdy mały człowiek musi znaleźć swój sposób (rysowanie i tworzenie opowieści to tylko przykłady), ale rolą rodzica jest towarzyszenie mu w trudnej sytuacji. Terapia śmiechem to doskonałe narzędzie mające wpływ zarówno na dzieci, jak i dorosłych. Psychologowie podkreślają, że w walce ze strachami bardzo pomocnym narzędziem może być książka Poli Wspólne czytanie najlepiej pozwala budować relację rodzic-dziecko. – Bardzo dobrze, że „Kto mieszka meblami” ma formę książeczki, bo dorośli mogą potraktować ją jako ramowy plan działania. Czytać razem z dzieckiem, rozmawiać o problemie, a później wspólnie pokonywać strachy – podkreśla Aleksander Meryk, psycholog i arteterapueta.
Książka „Kto mieszka za meblami” ukaże się niebawem dzięki wsparciu użytkowników platformy PolakPotrafi.pl. Akcja trwa do 12 kwietnia. Psychologowie popierają inicjatywę. - bo kto lepiej może dotrzeć do dziecka niż inne dziecko. O książce możecie przeczytać na naszym portalu.
Zobacz także
Dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze nauczyć swojej pociechy jazdy na rowerze, przygotowaliśmy ściągę - jak to zrobić szybko i bezboleśnie.
Swoim doświadczeniem podzielił się z nami Tymek Błaszczyk, trener klubu sportowego Alpino (www.alpino.pl).