Jak oswoić lęki dziecka?

poniedziałek 8 kwietnia 2019
  • W walce ze strachami bardzo pomocnym narzędziem może być książka Poli (fot. mat. organizatora)
    W walce ze strachami bardzo pomocnym narzędziem może być książka Poli (fot. mat. organizatora)
  • „Kto mieszka za meblami” ukaże się niebawem dzięki wsparciu użytkowników platformy PolakPotrafi.pl. (fot. mat. organizatora)
    „Kto mieszka za meblami” ukaże się niebawem dzięki wsparciu użytkowników platformy PolakPotrafi.pl. (fot. mat. organizatora)
Pola poradziła sobie z lękami - potworami, opisując je na łamach książeczki „Kto mieszka za meblami”. Teraz jej opowieść może pomóc innym dzieciom pokonać swoje strachy. Co robić, gdy maluch boi się wytworów własnej wyobraźni? Na te pytanie odpowiedzą psychologowie dziecięcy.

Pola Stępniewicz to kilkuletnia autorka książki „Kto mieszka za meblami”. W tym „antystrachowym dziele” stworzonym przez dziecko dla dzieci, właśnie śmiech, przebieranki i zabawa są remedium na dziecięce lęki. Dziewczynka, jeszcze 2 lata temu w każdym zakamarku swojego domu widziała stwory i „beboki”.

Potwory, ciemność i inne strachy

Najlepszym lekarstwem na dziecięcy lęk nie jest racjonalizm, ale śmiech – mówi Aleksandra Piotrowska, jedna z najbardziej znanych psychologów dziecięcych w Polsce. W taki właśnie sposób 6-letnia Pola potraktowała potwory grasujące w jej domu opisując to na łamach książeczki. Strach towarzyszy wielu dzieciom, niektóre boją się ciemności, inne drżą na myśl o tym, co czai się pod łóżkiem – mówi Anna Bogacz-Rybczak, psycholog dziecięca i specjalista terapii pedagogicznej. – Wielu rodziców mówi w takiej sytuacji: „nie ma się czego bać, tu nic nie ma", a to nie spowoduje, że dziecko przestanie odczuwać lęk. Dostanie zaś tylko sygnał, że to co czuje zostało zlekceważone, a nawet uznane za głupie i nieważne – dodaje.

Sposób na dziecięcy lęk

Każdy mały człowiek musi znaleźć swój sposób (rysowanie i tworzenie opowieści to tylko przykłady), ale rolą rodzica jest towarzyszenie mu w trudnej sytuacji. Terapia śmiechem to doskonałe narzędzie mające wpływ zarówno na dzieci, jak i dorosłych. Psychologowie podkreślają, że w walce ze strachami bardzo pomocnym narzędziem może być książka Poli Wspólne czytanie najlepiej pozwala budować relację rodzic-dziecko. – Bardzo dobrze, że „Kto mieszka meblami” ma formę książeczki, bo dorośli mogą potraktować ją jako ramowy plan działania. Czytać razem z dzieckiem, rozmawiać o problemie, a później wspólnie pokonywać strachy – podkreśla Aleksander Meryk, psycholog i arteterapueta.

Książka „Kto mieszka za meblami” ukaże się niebawem dzięki wsparciu użytkowników platformy PolakPotrafi.pl. Akcja trwa do 12 kwietnia. Psychologowie popierają inicjatywę. - bo kto lepiej może dotrzeć do dziecka niż inne dziecko. O książce możecie przeczytać na naszym portalu. 

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Nauka jazdy na rowerze może sprawiać problemy (fot. sxc.hu)

Dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze nauczyć swojej pociechy jazdy na rowerze, przygotowaliśmy ściągę - jak to zrobić szybko i bezboleśnie.
Swoim doświadczeniem podzielił się z nami Tymek Błaszczyk, trener klubu sportowego Alpino (www.alpino.pl).

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? 8 kroków do sukcesu