Nie zatajaj przed dzieckiem śmierci bliskiego

środa 8 stycznia 2014
  • Temat śmierci jest trudny, trzeba jednak w umiejętny sposób przekazać dziecku tę informację, wtedy damy mu szansę zrozumieć i wyobrazić sobie zmarłego w przyjemnych okolicznościach, np. w niebie (fot. sxc.hu)
    Temat śmierci jest trudny, trzeba jednak w umiejętny sposób przekazać dziecku tę informację, wtedy damy mu szansę zrozumieć i wyobrazić sobie zmarłego w przyjemnych okolicznościach, np. w niebie (fot. sxc.hu)
Mamy z mężem dylemat. Zmarła ciocia, z którą nasza córka była dość mocno zżyta. Nie wiemy jak przekazać jej tą smutną informację i czy zabierać na pogrzeb.

Otwarta trumna może być dla dziecka traumatycznym przeżyciem. Z drugiej strony nie można przecież dziecku opowiadać bajek o tym, że ciocia wyjechała. Prosimy o radę.

Odpowiedź:

Temat śmierci jest trudny, wiąże się z trudnymi emocjami i odczuciami. Zdecydowanie nie można przed dzieckiem zataić śmierci bliskiego, ani też oszukiwać, że ta osoba wyjechała i długo nie wróci. Śmierć bliskich, dzieci przeżywają podobne jak dorośli, czują podobnie, mają podobne emocje. Jeżeli dziecko było zżyte ze zmarłą ciocią, tym bardziej ważne jest, aby miało ono możliwość pożegnania się. Natomiast my, dorośli, możemy zadbać o dziecko podczas uroczystości pogrzebowej tak, aby mogło się z ciocią pożegnać i miało poczucie, że uczestniczy w ważnych okolicznościach rodzinnych. Dziecko jest przecież członkiem rodziny. Mówimy dziecku o narodzinach krewnych, informujemy o tym, że będzie miało rodzeństwo, musimy też nauczyć się mówić o rzeczach trudnych.

Przed pogrzebem warto z dzieckiem porozmawiać o przemijaniu, o tym, że bliscy odchodzą. Jeśli jesteśmy wierzący, możemy posiłkować się wiarą i wiedzą o życiu po śmierci, niebie etc. Można nawiązać do sytuacji sprzed śmierci, gdy bliscy chorują i dziecko jest świadome, że coś niedobrego dzieje się z krewnym. Ważne, by wyczuć, czy dziecko chce pójść na pogrzeb i wyjaśnić, na czym ta ceremonia polega. Warto wsłuchać się w emocje i potrzeby dziecka, bowiem „nic na siłę”.

Jednak oglądanie cioci w trumnie nie jest dla malucha ani potrzebne ani wskazane. Powinno zapamiętać ciocię taką, jaką była za życia. Widok zmarłego nie należy do przyjemnych, a małym dzieciom trudno potem wymazać ten obraz z pamięci.

*Psycholog w Pracowni Badań Psychologicznych „Twój Balans”.

Kategoria: Porady ekspertów