Królestwo z domino

niedziela 21 lipca 2019
  • Gra polega na tworzeniu własnego królestwa z żetonów (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Gra polega na tworzeniu własnego królestwa z żetonów (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Różne terytoria muszą pasować do siebie jak żetony domina (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Różne terytoria muszą pasować do siebie jak żetony domina (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Rozgrywka trwa ok. 20 minut (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Rozgrywka trwa ok. 20 minut (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Uwielbiamy budować - „Carcassone” było dotąd bezkonkurencyjne. Wszyscy członkowie rodziny przepadają za tworzeniem rozległej krainy z kwadratowych kafli. Jednak niedawno na horyzoncie pojawiła się konkurencja…

„Kingdomino” to gra, która polega na tworzeniu własnego królestwa z żetonów nawiązujących kształtem do klasycznego domino. Choć ta gra od wydawnictwa FoxGames nie wydaje się zbyt pomysłowa, to potrafi nieźle zaangażować i wciągnąć graczy na wiele rozgrywek.

Łąki, lasy, a może morza?

Budowanie królestwa to przyjemność. Możemy wybierać z wielu kolorowych terenów takich jak kopalnie, pola pełne zbóż czy lasy. Jednak gra nas mocno ogranicza i sprawia, że tworzenie idealnego królestwa staje się niezłą logiczną zagadką, której rozwiązanie wymaga rozwagi, strategicznego podejścia i odrobiny szczęścia.

Ciasne, ale własne

Cała zabawa polega na tym, by wiedzieć kiedy odpuścić, gdyż rund nie ma zbyt wiele i każdy błąd może nas słono kosztować. Nasze królestwo może mieć wymiary 5x5 pól, a różne terytoria muszą pasować do siebie jak żetony domina. Dodatkowo jeśli w konkretnym terytorium nie znajdzie się żeton z koroną, to na zakończenie gry zostaniemy bez punktów. Często niełatwo zdobyć pożądane przez nas żetony, ale frajda z układania dominokrainy, jest tak dużo, że do zabawy zasiadają z przyjemnością wszyscy członkowie rodziny. Nawet najmłodsi, którzy grę traktują bardziej jak puzzle, mogą z powodzeniem bawić się elementami, gdyż całość jest bardzo solidnie wykonana.

Zostań królem!

Jak widzicie bycie królem nie jest łatwe, jednak w Kingdomino rozgrywka trwa ok. 20 minut i szybko możemy spróbować raz jeszcze. Choć gra dedykowana jest graczom od lat 8, to w rodzinnej drużynie poradzą sobie także młodsi gracze, a Ci którzy lubią bardziej wymagające rozgrywki mogą skorzystać z drobnych zmian w zasadach zaproponowanych w instrukcji.

„Kingdomino” to gra, która dołączyła do grupy naszych ulubionych tytułów. Nie dziwi nas więc, że jest to światowy hit uhonorowany wieloma nagrodami. Łączy w sobie elementy bardziej zaawansowanych gier logicznych i strategicznych z prostymi zasadami, ładnym designem i szybką rozgrywką. Pozycja idealna na rodzinne popołudnie.