Powstanie nowy park z atrakcjami dla dzieci

wtorek 6 sierpnia 2019
  • Na terenie parku powstanie m.in plac zabaw, górka saneczkowa i taras widokowy (fot. mat. UM Ruda Śląska)
    Na terenie parku powstanie m.in plac zabaw, górka saneczkowa i taras widokowy (fot. mat. UM Ruda Śląska)
Taras widokowy, górka saneczkowa, ścieżka dydaktyczna – to niektóre atrakcje, jakie powstaną na terenie dawnej koksowni Orzegów. Rozpoczęła się rewitalizacja 5-hektarowego obszaru zabytkowej fabryki. Prace potrwają do 2021 roku i pochłoną 21 mln złotych.

Była koksownia Orzegów w Rudzie Śląskiej to ostatni i najstarszy tego typu obiekt na terenie Polski. Od 1987 roku figuruje na liście zabytków. Obecnie na jej terenie rozpoczęły się prace, a ich efektem będzie zielona, bezpieczna przestrzeń.

Górka saneczkowa i taras widokowy

Na miejscu byłej koksowni powstanie nowy park. Wśród atrakcji znajdzie się taras widokowy, górka saneczkowa czy też ścieżka dydaktyczna. Na terenie przylegającym do zabytkowych budynków powstaną alejki parkowe, place zabaw, ławki, stoliki, ogólnodostępna toaleta oraz parking. Pozostałe ruiny po zakładzie będą odrestaurowane i zabezpieczone, a pomiędzy nimi powstanie ścieżka dydaktyczna. W północnej części parku znajdzie się teren zielony.

Oczyszczenie terenu

Ponieważ badania gruntu wykazały obecność m.in. metali ciężkich i cyjanków w pierwszej kolejności będą wykonane prace związane z neutralizacją niebezpiecznych związków (remediacja). -Prace nad nadaniem „drugiego życia” dawnej koksowni postępują pełną parą. Usunięto już dziką roślinność i wywieziono ponad 11 000 ton odpadów. Teren inwestycji jest przygotowany do działań remediacyjnych. Polegają one na usunięciu lub zmniejszeniu substancji zagrażających środowisku i zdrowiu ludzi – tłumaczy prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Zabezpieczenie zabytkowej zabudowy

Kolejnym etapem inwestycji będzie zabezpieczenie ruin budowli po byłym zakładzie koksowniczym – W pierwszej kolejności wieża nawęglania zostanie ustabilizowana konstrukcyjnie, a następnie odtworzony zostanie dach obiektu. W kolejnym etapie prac wyremontowana zostanie bateria koksownicza, na której wykonany zostanie taras widokowy. W oparciu o nią powstanie także górka saneczkowa – wyjaśnia Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Remediacja i rewitalizacja terenu po koksowni Orzegów w 85 proc. realizowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Była koksownia Orzegów znajduje się przy ul. Kardynała Augusta Hlonda w Rudzie Śląskiej.

Kategoria: Wiadomości