Strzeżcie się olbrzymy i smoki!

wtorek 6 sierpnia 2019
  • „Strzeżcie się olbrzymy” oraz „Strzeżcie się smoki” to dwa pierwsze tomy serii (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    „Strzeżcie się olbrzymy” oraz „Strzeżcie się smoki” to dwa pierwsze tomy serii (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Komiks jest pełen przygód i śmiechu (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Komiks jest pełen przygód i śmiechu (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Dzieci stawiają czoła potworom rozwiązując problemy w nowatorski sposób (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Dzieci stawiają czoła potworom rozwiązując problemy w nowatorski sposób (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Ten okrzyk to tytuły dwóch rewelacyjnych komiksów, które rozpoczynają serię „Przygody Claudette”. Jeśli lubicie epickie fantasy, średniowieczne klimaty, brawurowe akcje i dobry humor - musicie do nich zajrzeć.

Bardzo cieszy nas wciąż wzrastająca popularność komiksów dla dzieci. Dzięki temu na polskim rynku pojawiają się nie tylko rodzime pozycje, ale też dzieła twórców z różnych części świata. Wydawnictwo Jaguar wydając dwa pierwsze tomy serii o Claudette pozwala czytelnikom poznać kolejnych amerykańskich twórców.

Amerykański przepis na przygodę

Historię opowiedzianą przez Jorge Aguirre i narysowaną przez Rafaela Rosado można bez skrupułów nazwać amerykańską klasyką. Takich bohaterów nie powstydziłby się dobry serial Netfilxa, a akcją można by wypełnić superbohaterski film po brzegi. Całość polana została obficie popkulturowym sosem, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie, a z lektury sporo frajdy będzie miał również czytający rodzic.

Niebanalne ciche miasteczko

Kreując dorosłe postaci autorzy nie bali się korzystać ze znanych motywów. Mamy zadzierającego nosa markiza, który dba o bezwzględny spokój w miasteczku, ojca Claudette, który jest typowym szorstkim wojownikiem oraz jego przyjaciela będącego uosobieniem rycerskości. Jednak dziecięcy bohaterowie wymykają się stereotypom. Claudette, to pyskata chłopczyca, a jej brat Gaston to uroczy chłopiec kochający świat kulinariów. Do ich drużyny dołącza córka markiza Marie, która marzy o byciu księżniczką, zawsze dba o nienaganny wygląd, a przy tym jest niezwykle inteligentna.

Zaskakujący wrogowie

Różnice między światem dorosłych i dzieci podkreślane są również w trakcie przygód bohaterów. Dorośli straszą olbrzymami i smokami, jednocześnie bojąc się ich, a dzieciaki stawiają czoła potworom rozwiązując problemy w nowatorski sposób. Okazuje się bowiem, że nic nie jest czarno-białe, a legendy opowiadane przez dorosłych są dalekie od obiektywizmu. Pod warstwą wartkiej akcji i humorystycznych dialogów znajdzie też sporo dobrego przekazu i ciekawych morałów.

„Strzeżcie się olbrzymy” oraz „Strzeżcie się smoki” to dwa pierwsze tomy serii, które warto przeczytać w kolejności. My z niecierpliwością czekamy na kolejne przygody Claudette, Gastona i Marie.

Kategoria: Recenzje książek