Darmowe 500 oczyszczaczy powietrza dla śląskich przedszkoli

wtorek 27 sierpnia 2019
  • W projekcie będzie mogło wziąć udział 100 przedszkoli publicznych (fot. mat. pixabay)
    W projekcie będzie mogło wziąć udział 100 przedszkoli publicznych (fot. mat. pixabay)
W ramach nowej kampanii edukacyjnej „Mogę! Zatrzymać Smog – Przedszkolaku złap oddech”, dyrektorzy śląskich placówek publicznych mogą wnioskować o darmowe oczyszczacze powietrza. Uwaga, liczy się kolejność zgłoszeń.

W projekcie będzie mogło wziąć udział 100 przedszkoli publicznych z terenu województwa śląskiego, po około 20 placówek z każdego okręgu konkursowego (5 okręgów). O zakwalifikowaniu się zadecyduje kolejność zgłoszeń. Jedno przedszkole może otrzymać maksymalnie 5 szt. oczyszczaczy powietrza. Akcję organizuje Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Smog najbardziej szkodzi dzieciom

Celem kampanii jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców, w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. - Dzieci są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatyczne i złą jakość powietrza. Chcemy uwrażliwić rodziców i nauczycieli jak ważna jest jakość powietrza dla zdrowia i życia, dlatego przekażemy 500 oczyszczaczy powietrza, które trafią do sal dydaktycznych w przedszkolach w całym regionie – mówi Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Konkurs na najlepszą lekcję

Zostanie również przeprowadzony konkurs dla przedszkoli na przygotowanie najlepszego scenariusza zajęć dla dzieci o tematyce zanieczyszczenia powietrza, smogu, walki z niską emisją, zachowań prozdrowotnych. Najlepsze prace zostaną uroczyście nagrodzone w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Wśród nagród m.in. projektor multimedialny, gry edukacyjne, książki.

Gdzie i kiedy wysyłać zgłoszenie?

Dyrektorzy przedszkoli mogą wysyłać formularze zgłoszeniowe (dostępne na stronie powietrze.slaskie.pl), na adres: wydzial.pw@slaskie.pl. Nabór potrwa od 2 do 20 września. Rodzice przedszkolaków otrzymają również ulotki informacyjne na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci. W przedszkolach pojawią się też plakaty edukacyjno-informacyjne oraz tablice informacyjne o stanie jakości powietrza.

Koszt kampanii to ponad 1 mln zł, z czego 300 tys. zł to środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Wszelkie informacje dotyczące kampanii znajdziecie na stronie powietrze.slaskie.pl

Kategoria: Wiadomości