Koniec wakacji, czas do szkoły

niedziela 1 września 2019
  • Na Śląsku, jak nakazuje tradycja, pierwszoklasiści otrzymują tyty (fot. mat. pixabay)
    Na Śląsku, jak nakazuje tradycja, pierwszoklasiści otrzymują tyty (fot. mat. pixabay)
W poniedziałek 2 września w województwie śląskim blisko 530 tys. uczniów, a także około 160 tys. przedszkolaków zainauguruje rok szkolny 2019/2020. Będzie to kolejny rok wdrażania reformy edukacji. Widmo strajku wciąż wisi w powietrzu.

Rozpoczynają działalność 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika, w których podejmie naukę pierwszy rocznik absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej. Po raz ostatni w tym roku przeprowadzany był nabór do klas pierwszych 3-letnich liceów ogólnokształcących i 4-letnich techników dla absolwentów gimnazjów.

Trudny nowy rok szkolny

Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla, iż otrzymuje coraz więcej niepokojących informacji dotyczących tzw. podwójnego rocznika w szkołach średnich. Uczniom grozi nauka w bardzo licznych klasach, do późnych godzin wieczornych. Od 1 do 15 września ZNP przeprowadzi w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondaż z kilkoma pytaniami dotyczącymi tego, czy nauczyciele chcą wziąć udział w akcji protestacyjnej, a jeśli tak, to jaką formę protestu uważają za najskuteczniejszą w tej chwili.

Zaplanuj urlop, dodatkowe zajęcia i czas z rodziną

Warto już dziś pomyśleć o zorganizowaniu urlopu. W naszym artykule znajdziecie aktualny kalendarz zajęć szkolnych. Polecamy również Waszej uwadze działy tematyczne: WARSZTATY oraz AKTYWNA REKREACJA, gdzie znajdziecie propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci, a także dział WYDARZENIA, w którym znajdują się podpowiedzi, jak spędzić z rodziną popołudnia, weekendy i święta.

Kolorowe tyty i uroczyste apele

Dziś początek szkoły, na razie bez tornistrów, zeszytów, książek i piórników. W galowych strojach uczniowie biorą udział w akademiach szkolnych. Na Śląsku, jak nakazuje tradycja, pierwszoklasiści, w tym przełomowym dla nich dniu, otrzymują od swoich rodziców kolorowe tyty wypełnione słodyczami. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w nauce, wielu przyjaciół, nauczycieli z prawdziwego zdarzenia, a rodzicom cierpliwości i czasu do ogarnięcia okołoszkolnych tematów.

Kategoria: Wiadomości