Lodowisko, baseny i sauna zewnętrzna powstaną w Tychach

wtorek 3 września 2019
  • Na terenie parku wodnego powstanie kolejny basen zewnętrzny, powiększona zostanie sauna (fot. mat. Wodny Park Tychy)
    Na terenie parku wodnego powstanie kolejny basen zewnętrzny, powiększona zostanie sauna (fot. mat. Wodny Park Tychy)
To nowa inwestycja, jaka powstanie w pobliżu Wodnego Parku Tychy. Taki układ – sąsiedztwo basenu i lodowiska pozwoli na osiągnięcie maksymalnego efektu energetycznego. Rozpoczęły się prace związane z formalnościami i projektowaniem obiektów.

Druga tafla lodowiska powstanie na wysokości parkingu Wodnego Parku Tychy. - Od dawna myśleliśmy o budowie drugiej tafli. Stadion Zimowy ma takie obłożenie, że łyżwiarze i hokeiści korzystają z niego od wczesnego ranka do późnych godzin nocnych. Szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji i zdecydowaliśmy o stworzeniu układu dipolowego tzn. wykorzystaniu synergii chłodu (lodowisko) i ciepła (basen), co pozwoli nam osiągnąć  maksymalny efekt energetyczny – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Nowe baseny

W pobliżu powstanie niezależny basen zewnętrzny, z osobnym wejściem, i z miejscem do odpoczynku na trawie, w cieniu drzew. Oprócz tego na terenie parku wodnego powstanie kolejny basen zewnętrzny, powiększona zostanie także strefa saunowa m.in. powstanie sauna zewnętrzna na 120 osób.

Wykorzystanie energii i ciepła

Inwestycja będzie realizowana przez Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., która zarządza również Wodnym Parkiem Tychy. Nadwyżki energii i ciepła będą wykorzystane w nowych obiektach - Produkujemy za dużo ciepła i energii. W okresie roku od uruchomienia produkcji energii z biogazu wyłącznie w jego instalacji wytworzono 6,4 GWh energii elektrycznej, co pozwoliłoby zasilić 10-tysięczne miasto. Do wyprodukowania takiej ilości energii w elektrowni węglowej potrzeba 29 wagonów węgla! – mówi Zbigniew Gieleciak – prezes RCGW.

RCGW przystąpiła do prac związanych z załatwieniem formalności i rozpoczęciem projektowania obiektów basenowych i lodowiska. Na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach dotyczących kosztów i dokładnych terminów realizacji poszczególnych inwestycji.

Kategoria: Wiadomości