Legitymacje i świadectwa dzieci odbiorą rodzice

piątek 13 września 2019
  • Od 6 września odbiór każdego dokumentu szkolnego będzie musiał być pokwitowany przez rodzica (fot. pixabay)
    Od 6 września odbiór każdego dokumentu szkolnego będzie musiał być pokwitowany przez rodzica (fot. pixabay)
To nowy przepis Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rodzice niepełnoletnich uczniów będą musieli pojawić się w szkole, aby odebrać legitymację szkolną, świadectwo lub inne szkolne dokumenty.

Rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków obowiązuje od 6 września. Jego zapisy wzbudzają wiele wątpliwości wśród rodziców i dyrektorów szkół.

Kto odbierze legitymację i świadectwo?

Nowy zapis zawiera sformułowanie: „....podpis pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia albo absolwenta”. Co to oznacza? Według nowych przepisów rodzice niepełnoletniego ucznia muszą osobiście odbierać wszelkie dokumenty szkolne i poświadczać odbiór podpisem. Poprzedni zapis rozporządzenia, mówiący o warunkach i sposobie wydawania wszelkich dokumentów szkolnych traktował jedynie o podpisie „ucznia lub absolwenta”.

W tym roku po legitymację szkolną będą musieli udać się rodzice uczniów klas pierwszych lub tych, którzy ją zgubili, a nie mają 18 lat. Tak samo ze świadectwem, niepełnoletni uczniowie nie otrzymają go bez podpisu rodzica.

Kategoria: Wiadomości