Nie marnuj jedzenia! Podziel się nim

czwartek 26 września 2019
  • Lodówka społeczna w Bytomiu (fot. UM Bytom)
    Lodówka społeczna w Bytomiu (fot. UM Bytom)
Można zostawić w niej żywność dla potrzebujących lub wymienić na inny produkt. Mowa o lodówce społecznej. Tym razem stanęła w Bytomiu. To pierwsze takie miejsce w mieście. W naszym województwie jest już kilka tego typu miejsc.

Niestety statystyki są niechlubne. Polacy co roku marnują tony żywności. Dlatego pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie można zostawić nadmiar jedzenia. Jednym z nich jest hol w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Stanęła tam lodówka, do której można włożyć świeże owoce, warzywa, nieprzeterminowaną żywność, gotowe potrawy, czyli wszystko to, czego nie zdołamy wykorzystać.

Zasady użytkowania

W lodówce nie wolno zostawiać surowego mięsa, wyrobów niepasteryzowanego mleka, produktów z surowymi jajkami np. budynie, domowe majonezy, alkoholu. Zostawić możemy wszystkie produkty z ważną datą. Produkty suche, które już otworzyliśmy np. torebka ciastek, mąka, ryż (muszą być starannie zapakowane). Mile widziane są również wyroby własne, takie jak cisto lub zupa, które powinny mieć naklejony opis potrawy i datę przygotowania.

Bytomska lodówka

Lodówkę społeczną znajdziecie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 3). Pomysłodawcą i fundatorem lodówki jest poseł na Sejm RP Paweł Kobyliński, który wcześniej angażował się w podobne inicjatywy w Gliwicach.

Na Śląsku znajdziecie już kilka takich punktów, m.in. w Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju, Gliwicach. Szczegółowe lokalizacje Jadłodzielni w Polsce znajdziecie na mapie.

Kategoria: Wiadomości