Brak dotacji dla Telefonu Zaufania dla dzieci

poniedziałek 30 września 2019
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 działa codziennie (fot. mat. pixabay)
    Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 działa codziennie (fot. mat. pixabay)
Przez 11 lat pomógł setkom tysięcy polskich dzieci. Na numer 116 111 dzwonią dzieci z różnymi problemami, dla niektórych jest to ostatnia deska ratunku. Od 3 lat Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest pozbawiona finansowania ze środków budżetu państwa.

Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 działa codziennie (również w święta) od godz. 12 do 2 w nocy. Pomoc udzielana jest bezpłatnie i anonimowo. Dzieci dzwonią w najtrudniejszych sytuacjach życiowych – codziennie średnio 18 osób kontaktuje się z nami w związku z myślami samobójczymi – czytamy na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Rozmowy z konsultantem pozwalają dzieciom na odzyskanie równowagi i dają siłę do walki ze swoimi problemami, jak również pozwalają na podjęcie szybkiej interwencji w sytuacjach zagrożenia życia.

Brak dotacji

W lipcu 2019 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs „Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole – myślimy pozytywnie”. Niestety resort edukacji dofinansowania nie przyznał Fundacji. Przy kryteriach, które Fundacja spełniała dostała mało punktów, często bez uzasadnienia. Odwołano się od decyzji, ale bezskutecznie. Pozbawiona finansowania z budżetu państwa, Fundacja nie jest w stanie pomagać wszystkim dzwoniącym.

Dramatyczny apel Fundacji

Dla ludzi, którzy pracują w telefonie zaufania taka sytuacja jest niezrozumiała. Psychiatria dziecięca w naszym kraju jest na granicy zapaści, dzieci na pomoc specjalistów czekają nawet kilka miesięcy. Telefon wypełniał i wypełnia ważna lukę w systemie. Stąd apel Fundacji do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie natychmiastowego działania zmierzającego do zapewnienia finansowego wsparcia działań, które dają niezaprzeczalną pomoc dzieciom w bardzo trudnych sytuacjach.

Odpowiedź MEN

W komunikacie Ministerstwa czytamy - Każda młoda osoba, która chce porozmawiać o swoich problemach, może od 1 października br. w każdej chwili zadzwonić pod bezpłatny numer 0 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Infolinię będzie prowadziła Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Została ona wybrana w konkursie. MEN nie kwestionuje doświadczenia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, ale procedura zakończyła się wybraniem najlepszej oferty.

Obecnie telefon zaufania 116 111 działa tylko dzięki wsparciu innych osób m.in. piłkarza Kuby Błaszczykowskiego. Od chwili uruchomienia linii specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Silę odebrali ponad 1 mln 236 tys. telefonów od młodych ludzi i odpowiedzieli na ponad 62 tys. anonimowych wiadomości online.

Kategoria: Wiadomości