Groźna bakteria w surówce

wtorek 8 października 2019
  • Bakterie salmonelli (fot. mat. pixabay)
    Bakterie salmonelli (fot. mat. pixabay)
Uczniowie podstawówki oraz dzieci z dwóch żłobków na Śląsku zatruły się salmonellą. Powód - bakteria w surówkach z kapusty, które dostarczała do placówek ta sama firma cateringowa.

Do zatrucia salmonellą doszło w szkole podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu oraz dwóch żłobkach w Zabrzu, prowadzonych przez Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej.

Salmonella w szkole i w żłobku

Informacja o zbiorowym zachorowaniu uczniów trafiła do szkoły 30 września – objawy zatrucia miało w sumie 58 osób. W szpitalu znalazło się 15 uczniów, u dwóch stwierdzono salmonellę. W szkole przeprowadzono kontrolę stołówki, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Kolejną informację o zatruciach pokarmowych sanepid otrzymał w Zabrzu. W dwóch żłobkach zachorowało 4. dzieci.

Źródło zatrucia

Wszystkie placówki były obsługiwane przez tą samą firmę cateringową – Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu. Jedna z dwóch kuchni firmy została zamknięta. Sprawą zajął się sanepid z Gliwic, który stwierdził obecność bakterii w dwóch surówkach: z kapusty białej z koperkiem oraz kapusty białej z marchewką. U trzech pracowników firmy, wykryto salmonellę, ale na razie nie wiadomo, czy to oni byli źródłem zakażenia, czy zatruli się jedząc surówki.

Objawy i leczenie

Salmonella jest bardzo częstą przyczyną zatruć pokarmowych. Bakterie te znajdują się głównie w mięsie, drobiu, jajach, twarogach, serach, a nawet w sokach owocowych. Najczęstsze objawy to ostry ból brzucha, biegunka, mdłości z wymiotami, ból głowy, gorączka. Leczenie to nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta. Najcięższe przypadki wymagają hospitalizacji. U dzieci salmonella może doprowadzić do silnego odwodnienia.

Kategoria: Wiadomości