Groźna bakteria w surówce
Do zatrucia salmonellą doszło w szkole podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu oraz dwóch żłobkach w Zabrzu, prowadzonych przez Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej.
Salmonella w szkole i w żłobku
Informacja o zbiorowym zachorowaniu uczniów trafiła do szkoły 30 września – objawy zatrucia miało w sumie 58 osób. W szpitalu znalazło się 15 uczniów, u dwóch stwierdzono salmonellę. W szkole przeprowadzono kontrolę stołówki, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Kolejną informację o zatruciach pokarmowych sanepid otrzymał w Zabrzu. W dwóch żłobkach zachorowało 4. dzieci.
Źródło zatrucia
Wszystkie placówki były obsługiwane przez tą samą firmę cateringową – Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu. Jedna z dwóch kuchni firmy została zamknięta. Sprawą zajął się sanepid z Gliwic, który stwierdził obecność bakterii w dwóch surówkach: z kapusty białej z koperkiem oraz kapusty białej z marchewką. U trzech pracowników firmy, wykryto salmonellę, ale na razie nie wiadomo, czy to oni byli źródłem zakażenia, czy zatruli się jedząc surówki.
Objawy i leczenie
Salmonella jest bardzo częstą przyczyną zatruć pokarmowych. Bakterie te znajdują się głównie w mięsie, drobiu, jajach, twarogach, serach, a nawet w sokach owocowych. Najczęstsze objawy to ostry ból brzucha, biegunka, mdłości z wymiotami, ból głowy, gorączka. Leczenie to nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta. Najcięższe przypadki wymagają hospitalizacji. U dzieci salmonella może doprowadzić do silnego odwodnienia.