Walizki z narkotykami mają pomóc dzieciom

piątek 18 października 2019
  • Walizki z atrapami narkotyków będą służyły, jako pomoce dydaktyczne (fot. mat. Śląska.Policja.pl)
    Walizki z atrapami narkotyków będą służyły, jako pomoce dydaktyczne (fot. mat. Śląska.Policja.pl)
  • Walizki z atrapami narkotyków będą służyły, jako pomoce dydaktyczne (fot. mat. Śląska.Policja.pl)
    Walizki z atrapami narkotyków będą służyły, jako pomoce dydaktyczne (fot. mat. Śląska.Policja.pl)
Niestandardowe materiały edukacyjne będą używane w trakcie spotkań z rodzicami i nauczycielami. Walizka z atrapami środków psychoaktywnych pozwoli zdobyć niezbędną wiedzę o czyhających na dzieci i młodzież zagrożeniach.

Walizka jest autorskim projektem Marcina Kosmali – Głównego Specjalisty Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Miasto Tychy zakupiło dwie takie walizki. Koszt jednej to około 2 tys. zł.

Atrapy, które uczą

W walizce znajdują się przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania, przechowywania, dystrybucji i wykrywania narkotyków. Przedmioty będą ciągle aktualizowane, ze względu na nowe zagrożenia. Jedna z walizek została przekazana tyskiej policji. - Sprzęt będzie wykorzystywany do szkoleń policjantów, a także do spotkań z rodzicami przy okazji wywiadówek -mówi Iwona Bińkowska z Urzędu Miasta Tychy. Druga będzie wykorzystywana podczas warsztatów „Życie jest tylko jedno – program edukacyjno-profilaktyczny z zakresu uzależnień od środków psychoaktywnych”.

Dla uczniów i nauczycieli

Program będzie prowadzony dwutorowo przez Stowarzyszenie Trzeźwość Życia. Pierwsze działanie obejmie około 800 uczniów tyskich szkół ponadpodstawowych, którzy w okresie dojrzewania są szczególnie narażeni i podatni na grupy rówieśnicze. Na zajęciach zostanie również omówione i zanegowane sposoby radzenia sobie ze stresem i trudnościami przy użyciu środków psychoaktywnych i alkoholu. Drugie działanie z wykorzystaniem walizki skierowano do pedagogów i psychologów z udziałem policjantów. Zaplanowane są 3 edycje szkolenia, na którym poruszane będą psychologiczne mechanizmy uzależnień, rozpoznawanie i skutki zażywania substancji środków psychoaktywnych oraz możliwości wsparcia tyskich uczniów eksperymentujących ze środkami.

Projekt jest realizowany w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Kategoria: Wiadomości