Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

wtorek 7 kwietnia 2020
  • W książce znajdziecie pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem i wiele przydatnej wiedzy (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    W książce znajdziecie pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem i wiele przydatnej wiedzy (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Tak brzmi tytuł książki, którą napisała Monika Sobkowiak, znana w sieci jako Pani Monia. Na blogu dzieli się pomysłami na kreatywne zabawy, których nie zabrakło też w książce. Dodatkowo znajdziecie w niej solidną dawkę pedagogicznej wiedzy, która przyda się każdemu, kto ma w swoim otoczeniu przedszkolaka.

Monika Sobkowiak to nauczycielka edukacji przedszkolnej, która doskonale wie, że przedszkolak uczy się poprzez zabawę, a rolą dorosłego jest wspieranie go w codziennym odkrywaniu świata. Można pomyśleć, że to proste, ale każdy rodzic wie, że przepis na dobrą zabawę nie zawsze jest oczywisty. Przychodzi moment, gdy zabawki stają się nudne i wtedy uratować Was może…

…Zbiór wartościowych zabaw

Książka podzielona jest na rozdziały, które dotyczą różnych dziedzin ważnych w rozwoju dziecka. W każdym z dziesięciu rozdziałów autorka zawarła pomysły zabaw, które działają stymulująco, a dodatkowo nie wymagają wielkich przygotowań. Większość z nich można z powodzeniem zaproponować dziecku w domu bez robienia specjalnych zakupów. Zabawy ruchowe, plastyczne, ułatwiające dziecku wejście w świat liter i liczb, to tylko niektóre poruszone tematy.

Mnóstwo niezbędnej wiedzy

Nim autorka zaprosi nas do zabawy, opisuje zdolności jakie powinno posiadać dziecko w danym wieku. Dowiadujemy się np. jak radzi sobie w wymową czy emocjami trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatek oraz jakie zabawy są dostosowane do jego wieku. Autorka podpowiada też, co robić, gdy dziecko odbiega od „typowego” obrazu przedszkolaka i jakie zachowania powinny nas niepokoić. Jedyne co mnie w tej książce nie przekonuje to jej jednoczesne dedykowanie rodzicom i osobom zajmującym się dziećmi zawodowo. Z tego powodu mamy tu trochę trudnych pojęć (niektóre fragmenty przypominają podręcznik pedagogiki) czy zabaw do realizowania w grupach.

Tradycyjne szlaczki i nowoczesne tablety

Bardzo ważny jest rozdział traktujący o mediach i technologii w życiu dziecka, który zawiera wiele wartościowych porad. Podoba mi się też jak autorka tłumaczy, że przygotowanie dziecka do nauki pisania, to nie tylko szlaczki. Sięgając po „Jak wspierać rozwój przedszkolaka” macie szansę na to, by zaktualizować swoją wiedzę, lepiej rozumieć potrzeby dzieci i świetnie się z nimi bawić.

Kategoria: Recenzje książek