Rozwiązanie na deszczowe popołudnia

środa 20 listopada 2019
  • Kolejkowo w Gliwicach to największa stacjonarna makieta w Polsce (fot. mat. Kolejkowo)
    Kolejkowo w Gliwicach to największa stacjonarna makieta w Polsce (fot. mat. Kolejkowo)
  • W „Dzikich Gliwicach” poczujemy się jak w westernie (fot. mat. Kolejkowo)
    W „Dzikich Gliwicach” poczujemy się jak w westernie (fot. mat. Kolejkowo)
Jesienna plucha daje coraz mocniej o sobie znać. Co robić podczas długich, nudnych wieczorów? Podpowiadamy - idealnym rozwiązaniem jest wizyta w Kolejkowie. To niezwykła podróż po całym Śląsku i fantastyczna zabawa.

Kolejkowo w Gliwicach jest największą stacjonarną makietą w Polsce przedstawiającą Śląsk. W jednym miejscu zgromadzono najciekawsze obiekty, tradycje i zwyczaje, które zmniejszono dwadzieścia pięć razy.

Śląskie klimaty w miniaturze

Wystawa to gliwicki ratusz, Nowa Ruda, Kopalnia Szombierki, słynny Nikiszowiec oraz Huta Pokój. A wszystko w towarzystwie stukotu pociągów, gwaru ulicy i opadów deszczu. Ponad 3 tys. figurek prezentuje zjawiska społeczne pobudzające wyobraźnię. Znajdziemy tu sąsiedzką rozmowę na idealnie odwzorowanej ławeczce, obok kościoła św. Anny w Nikiszowcu, przyjrzymy się pracy strażaków, poznamy zadania górników oraz zrelaksujemy się przy grillu na ogródkach działkowych.

Inspiracje Dzikim Zachodem

Poza znanymi miejscami ze Śląska w Kolejkowie jest przestrzeń na odrobinę fantastyki. W „Dzikich Gliwicach” poczujemy się jak w westernie. Na wystawie można zobaczyć klasyczny Saloon, szeryfa, wozy konne, dyliżanse oraz Indian. Bystre oko zobaczy braci Wright przygotowujących się do pierwszego udanego lotu samolotem w historii. Wyjątkowym przeżyciem jest obserwacja parostatku Western River przewożącego miniaturowych pasażerów po rzece.

Chwila relaksu

Po emocjach związanych z oglądaniem Śląska w miniaturze warto złapać oddech w kolejkowej kawiarni. Tu rodzice popijając kawę mogą obserwować maluchy bawiące się w pobliskiej bawialni.

Miniatury 365 dni w roku

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńskiej 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 19 zł – normalny i 15 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie. 

Kategoria: Aktywna rekreacja