Powstanie zielona Dolina 5 Stawów

poniedziałek 9 grudnia 2019
  • Największe zmiany pojawią się nad stawem Morawa (fot. mat. UM Katowice)
    Największe zmiany pojawią się nad stawem Morawa (fot. mat. UM Katowice)
  • Zmiany w Dolinie 5 Stawów umożliwią rodzinom aktywny wypoczynek (fot. mat. UM Katowice)
    Zmiany w Dolinie 5 Stawów umożliwią rodzinom aktywny wypoczynek (fot. mat. UM Katowice)
To największy zielony projekt w historii współczesnych Katowic. Powstanie tu nowa stanica żeglarska, promenada, drogi rowerowe, kąpieliska czy też łąka kwiatowa. Rewitalizacja terenu ma kosztować 50 mln zł i rozpocznie się w 2021 roku.

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna kompleksu jest już gotowa. Obejmuje zaniedbane tereny stawów Morawa, Borki i Hubertusy, które znajdują się w dzielnicy Szopienic i Burowca w Katowicach. Zbiorniki powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku. Cały teren to 157 hektarów, gdzie sama powierzchnia stawów wynosi 91 hektarów. To 10 razy więcej niż zbiorniki w popularnej Dolinie Trzech Stawów.

Plaża, molo, promenada i boiska

Zmiany w Dolinie 5 Stawów umożliwią rodzinom aktywny wypoczynek. Przy stawie Borki powstaną 2 plaże, molo prowadzące do wysp w zachodniej części stawu. W strefie przybrzeżnej powstaną m.in. toalety, przebieralnie, natryski, boisko do siatkówki czy krąg grillowy. Pojawią się też ławki, kosze na śmieci, monitoring. Staw zostanie wyczyszczony z szuwarów.

Kajaki, łódki i stanica żeglarska

Największe zmiany pojawią się nad Morawą. Staw zostanie połączony z Borkami kanałem, który zwiększy możliwości rekreacyjnego korzystania z kajaków i łódek. Na północnym brzegu powstanie plaża rekreacyjna, boisko do siatkówki, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż wschodniego brzegu będzie można spacerować drewnianą promenadą. Na południowym brzegu – przy stanicy harcerskiej powstanie kolejna plaża z punktem gastronomicznym. W części północno-zachodniej stawu pojawi się krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie.

Pomosty wędkarskie dla niepełnosprawnych

Trzy stawy Huberus będą miały bardziej „dziki” charakter. Zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Nad Hubertusem II pojawią się pomosty wędkarskie dla osób niepełnosprawnych, a na północnym brzegu Hubertusa III zostanie utworzona ścieżka edukacyjna wraz z miejscem do lekcji terenowych.

Nowe ścieżki rowerowe

Cały obszar zostanie połączony nowymi drogami rowerowymi. Pojawią się również nowe rośliny, obszary o charakterze łąk z budkami dla owadów. Zielona inwestycja ma kosztować miasto 50 mln zł. W pierwszym kwartale przyszłego roku odbędzie się przetarg na projekt. Po jego powstaniu zostanie wybrany wykonawca. Prace powinny rozpocząć się w drugim kwartale 2021 roku.

Kategoria: Wiadomości