Zobacz bajkową, pachnącą krainę z piernika
To jedyna w Polsce i na świecie makieta kolejowa wykonana z piernika. Jej powierzchnia zajmuje 80 m kw. Wśród prawie 300 domków, ogromnego zamku, kościoła, ruchomego młyna, ratusza przejeżdżają 2 czekoladowe pociągi.
Tona piernikowego ciasta
Piernikowa makieta powstała w pół roku. - Tworzenie miasteczka było dla nas ogromnym wyzwaniem i przygodą, do którego podchodziliśmy z radością, ale i z pewnymi obawami - w końcu musieliśmy upiec tonę pierników! Teraz mogę stwierdzić, że było warto - mówi Marcin Goetz, piernikarz ze Słodkiej Chatki w Trzcińsku na Dolnym Śląsku. Budowla miasta pochłonęła ogromne ilości składników. 105 kg miodu, 32 kg korzennych przypraw, 308 jaj, 150 cytryn, 36 kg cukru pudru, 23 kg czekolady.
Oryginalny pomysł
Pomysłodawca Kolejkowa Jakub Paczyński przyznaje, że pomysł na makietę zrodził się przez przypadek - Mój znajomy Marcin Goetz pokazał mi kiedyś piernikowy domek. Był świetny! A że w Kolejkowie jest dużo domów postanowiliśmy dobudować jeszcze więcej. Tym razem z innego materiału, którego nikt jeszcze nigdy nie użył. Miasteczko, aż prosi się o spróbowanie, ale można je próbować jedynie oczami. Prezes Kolejkowa z radością przyznaje, że na wszelki wypadek przygotowano kilka dodatkowych domków.
Ciastek, Mikołaj i czekoladowa lokomotywa
Każdy element był lukrowany ręcznie. Znajdziemy tu niepowtarzalne figurki, piernikowe ludziki, zwierzęta, drzewka. Dzieciaki z pewnością wypatrzą bajkowego Ciastka, Mikołaja czy pomachają do piernikowego konduktora z przejeżdżającej czekoladowej lokomotywy. Odwiedzający są zachwyceni - Miasteczko jest super! Domki, ludziki wyglądają smakowicie. A ten pociąg! Mogę powiedzieć tylko wow! - mówi Magda.
Czynne w wigilię i święta
Miasteczko z piernika można zwiedzać do końca lutego w godz. 10-18 w Kolejkowie w Gliwicach (ul. Pszyńska 315). Makietę można zobaczyć także w Wigilię i w dni świąteczne. Bilet wstępu kosztuje 19 zł – normalny i 15 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.
Zobacz także
Co dla młodego naukowca, a co dla fana strachów? Przedstawiamy Wam zestawienie - na podstawie cech charakteru, pasji i upodobań dziecka - świetnych książek i intrygujących gier planszowych, bo to właśnie dzięki nim macie szansę naprawdę pobyć ze sobą i miło spędzić czas w święta.
Prezenty pod choinkę – co dla zgrywusa, co dla miłośnika przyrody
Ferie w woj. śląskim rozpoczną się 13, a zakończą 26 stycznia. Jak je spędzić? Znaleźliśmy kilka ciekawych propozycji, m.in. zimowiska na zamku, obozy narciarskie w Tatrach, piłkarskie wyłaniające zawodników do sparingów z Bayernem Monachium czy naukowe z rurociągami parowymi i pneumatycznym ping-pongiem.