Podaruj dziecku rodzinę

niedziela 19 stycznia 2020
  • Za kilka tygodni w Dąbrowie Górniczej ruszy bezpłatny kurs dla rodzin zastępczych (fot. mat. pixabay)
    Za kilka tygodni w Dąbrowie Górniczej ruszy bezpłatny kurs dla rodzin zastępczych (fot. mat. pixabay)
Zapotrzebowanie na rodziny zastępcze jest ogromne. Dzieciaków czekających na nowy dom jest dużo. Dlatego Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej poszukują ludzi, którzy chcieliby podzielić się z dziećmi sercem, domem i stać się dla nich rodziną.

Od nowego roku weszły w życie przepisy, które przewidują, że w domach dziecka nie będzie już dzieci młodszych niż 10-letnie. Najmłodsi mają mieć zapewnioną opiekę w rodzinach zastępczych czy też rodzinnych domach dziecka. Niestety wymogi ustawy, a rzeczywistość często jest inna. Rodzin sprawujących pieczę zastępczą nadal jest za mało.

Ciocia Ania i dziadek Mariusz

Nie mają dni wolnych, bo rodzicielstwo zastępcze można porównać do pracy na pełny etat – 24 godziny na dobę. Ania i Mariusz Kędrowie z Dąbrowy Górniczej są rodziną zastępczą od 11 lat. Jak sami mówią nie traktują tego jako pracy, misji - My to po prostu rodzina. Dzięki temu, co robimy, mamy pełny dom, jest śmiech dzieci, bałagan (śmiech). Rodzina do swojego domu przyjęła już 47 dzieci. - Koniecznie trzeba być odpowiedzialnym, świadomym tego, że dzieciaki przychodzą i odchodzą. Nie możemy przywiązać ich do siebie na zawsze. Dlatego my nie pozwalamy im mówić do siebie mamo, tato − mimo tego, że często taka propozycja od nich pada. I właśnie dlatego wiele osób przyznaje, że nie widzi się w roli rodzica zastępczego − rozstanie się z dziećmi mogłoby ich przerosnąć -dodaje Anna Kędra.

Zostań rodzicem 

Dzieci z traum przeszłości może wyleczyć tylko rodzina. Życzliwa, pomagająca mądrze, z sercem ale i konsekwentna w wychowaniu. Kto może zostać rodzicem zastępczym? Może to być małżeństwo lub osoba samotna. Potencjalni kandydaci nie mogą być karani, muszą przejść badania psychologiczne i kilkumiesięczne bezpłatne szkolenie. Jedno z nich za kilka tygodni rusza w Dąbrowie Górniczej (szczegóły pod numerem tel. 571 332 354, 571 332 355, 571 332 356). W innych śląskich miastach informacje znajdziecie na stronach MOPS. Dopiero po odbyciu szkolenia można zostać rodziną zastępczą niezawodową.

Wsparcie dla rodzin

Pojęcie „niezawodowa” oznacza, że żaden z rodziców nie rezygnuje z własnej pracy, a co za tym idzie nie pobiera wynagrodzenia za bycie rodziną zastępczą. Rodziny otrzymują wsparcie: comiesięczne świadczenia pieniężne - 1052 zł na każde dziecko (rodziny niespokrewnione z dzieckiem), ulgi dla dzieci oraz pomoc specjalistów. W rodzinie zawodowej, jeden z rodziców rezygnuje z pracy, otrzymuje pensję oraz wsparcie.

Kategoria: Wiadomości