Dziecko i pies? Na co zwrócić uwagę przy wyborze czworonoga

wtorek 28 stycznia 2014
  • Golden Retriever o imieniu Largo z dziewczynką (fot. materiały fundacji Forget Me Not - Psia Edukacja)
    Golden Retriever o imieniu Largo z dziewczynką (fot. materiały fundacji Forget Me Not - Psia Edukacja)
Zaadoptować czy kupić? Jakie rasy najbardziej nadają się dla rodzin z dziećmi? Jak sprawdzić, czy szczeniak nie będzie agresywny w przyszłości? Na te pytania odpowiada Tomasz Wójcik, dyplomowany kynoterapeuta, członek Związku Kynologicznego w Polsce i założyciel fundacji ForgetMeNot - Psia Edukacja.

Kiedy jest dobry czas na wzięcie pod opiekę czworonoga?  

Każdej rodzinie, która zaczyna myśleć o psie radzę zrobić najpierw test: kupić smycz i  skarbonkę . Ze smyczą mogą wychodzić dzieci 3 razy dziennie przez miesiąc, a do skarbonki rodzice niech odłożą 150 zł – taki jest średni miesięczny koszt utrzymania psa. Warto też wybrać się do schroniska i po prostu poczuć klimat. Jeżeli przejdziemy pozytywnie test znaczy, że to jest ten czas.

Jak już podejmiemy decyzję, to lepszy będzie kundelek ze schroniska czy pies rasowy z hodowli?

Jeżeli chodzi o rodziny z małymi dziećmi, to stawiałbym jednak na rasowe pieski ze sprawdzonych hodowli. W takim przypadku mamy większą pewność, że nie będzie znacznych odstępstw od określonego charakteru rasy. Oczywiście bardzo ważne jest zawsze odpowiednie kształtowanie zwierzęcia, ale dobra podstawa genetyczna jest ważna.   

Jakie rasy są najbardziej odpowiednie dla rodzin?

Z dużych ras zdecydowanie Golden Retriever, a z małych Cavalier King Charles Spaniel. Często Labradory są uważane za dobre psy dla rodzin z dziećmi, ale one są 10 razy bardziej energiczne od Goldenów – wymagają więcej czasu na wybieganie się, a i mogą być mniej ostrożne w obyciu z dziećmi. Seter irlandzki też jest rodzinnym, łagodnym psem, ale potrzebuje dużo więcej ruchu – minimum 2 godziny dziennie + 2 krótsze spacery. Przykładowo Goldenowi wystarczy 30 do 45 minut spaceru + 2 krótsze.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnej hodowli?

Nie zawsze jest tak, że cena świadczy o jakości. Ja mam psa, który był kupiony za 600 zł, a hodowla była sprawdzona i na poziomie. Po prostu właściciele nie robili tego dla biznesu, bo nie potrzebowali pieniędzy – dom, obejście, samochody świadczyły o tym. Większość  hodowli utrzymuje stałe, rynkowe ceny, które w przypadku Goldena Retrievera wahają się od 1500 do 2500 zł za szczeniaka.
Trzeba uważać na pseudohodowców, którzy pod przykrywką ładnej strony internetowej kryją wiele niedociągnięć i nie spełniają wielu wymogów. Ważne jest to, żeby hodowla była zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce – to można sprawdzić w internecie.

A jak wybrać tego konkretnego psa z całego miotu, który będzie idealny dla naszej rodziny?

Warto wziąć ze sobą osobę, która się na tym zna. Można skorzystać z usług profesjonalisty ze szkoły tresury, który przeprowadzi testy predyspozycji psa. W zależności od odległości i czasu poświęconego to koszt od 150 do 300 zł. Sprawdza on takie cechy jak: towarzyskość, uległość, reakcje na dźwięk, na ruch, na dotyk, podążanie za człowiekiem. Jeżeli sami dokonujemy wyboru możemy również zwrócić uwagę na pewne rzeczy, takie jak:  
- zapach psa -  jeżeli jest nieprzyjemny, to znaczy, że hodowca nie wymienia regularnie legowiska, a co za tym idzie, nie dba wystarczająco dobrze o miot
- predyspozycje do agresji – wystarczy położyć psa na plecy i przytrzymać trochę, jeżeli będzie się wyrywał, gryzł, znaczy, że jest agresywny. Można też podnieść psa do góry, w pionie i podobnie zobaczyć jego reakcję. Zaklaskać w dłonie, jeżeli się przestraszy, znaczy, że jest lękliwy a lęk jest dobrym fundamentem do powstania agresji
- otwartość na dotyk – można psa dotknąć szmatką, spróbować poczesać szczotką, w ten sposób sprawdzimy jak reaguje na dotyk i na nowości.
Dobrze jest też zobaczyć obojga rodziców szczeniąt, zobaczyć jak się zachowują. Nie wystarczą ich metryczki i zdobyte nagrody. Bo wystawy określają jedynie wygląd psa, a nie jego charakter. Ważne jest, aby szczeniak miał dobrą psychikę, a jeżeli rodzice taką mają, jest duże prawdopodobieństwo, że on również.

Jak dobrze wychować psa, jak nauczyć go, aby był ostrożny w stosunku do dzieci?

Trzeba pamiętać, że najbardziej ułożone z natury psy, przez pierwszy rok też są „dziećmi”, więc nie będą szczególnie ostrożne czy ogarnięte, choć oczywiście należy od samego początku układać psa w taki sposób, żeby np. nie skakał, nie gryzł (szczeniaki lubią się tak bawić). Należy poświęcać psu dziennie czas i uczyć podstawowych komend: siad, daj łapę, aport, zostaw. Można również skorzystać z usług szkół tresury.
Pamiętajmy, że nawet psy o bardzo dobrych predyspozycjach psa rodzinnego (które wypadły pozytywnie w testach predyspozycji), mogą z czasem, przez złe ich traktowanie (np. bicie) zmienić się nie do poznania. Trzeba sobie uświadomić  również fakt, że posiadania od 10 lat telewizora i umiejętność jego obsługi nie oznacza, że wiemy jak on jest zbudowany i jak działa. Podobnie jest z psami. Pies może być świetnym przyjacielem, towarzyszem rodziny, ale trzeba być dla niego dobrym panem: odpowiedzialnym, pewnym siebie, przewidywalnym. Wtedy zostaniemy przewodnikiem stada i mamy szansę na to, że to stado będzie dobrze funkcjonowało.
 

Więcej fachowych informacji na temat psów, szkoleń i dogoterapii znajdziecie na stronie fundacji: www.psiaedukacja.eu

Kategoria: Porady ekspertów