Domowy hummus

poniedziałek 3 lutego 2020
  • Hummus to popularna pasta wywodząca się z Bliskiego Wschodu (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
    Hummus to popularna pasta wywodząca się z Bliskiego Wschodu (fot. mat. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl)
Popularna pasta z ciecierzycy ma wyjątkowy wpływ na zdrowie m.in. zapobiega anemii, jest źródłem mocnych i zdrowych kości, obniża poziom cukru we krwi. Bez problemu przygotujemy ją samodzielnie. Jak uzyskać kremową, gładką konsystencję? Zerknijcie.

Hummus to idealna propozycja na kanapkę czy dip do świeżych warzyw. Zanim przystąpimy do zrobienia odżywczej pasty, należy opłukać i namoczyć nasiona ciecierzycy. Ja zostawiam je na całą noc (do wody można dodać sody oczyszczonej – 1/2 łyżeczki). Pamiętajcie, że nasiona podwoją swoją objętość, dlatego należy nalać 2 razy więcej wody.

Składniki

250 g ugotowanej ciecierzycy

3 łyżki pasty tahini (pasta sezamowa)

3 łyżki oliwy z oliwek

2 ząbki czosnku

3 łyżki soku z cytryny

3 łyżki wody

sól, pieprz

Przygotowanie

Kiedy cieciorka jest już namoczona, odcedzamy ją i płuczemy pod zimną wodą. Przekładamy ponownie do garnka, zalewamy wodą i gotujemy około 1-2 godzin (tu również można dodać 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej). Kiedy nasiona będą już miękkie, odcedzamy i przekładamy do robota kuchennego lub wysokiego naczynia (blender). Ziarna można miksować zarówno na ciepło jak i na zimno. Do cieciorki dokładamy wszystkie pozostałe składniki i miksujemy. Jeżeli pasta jest za gęsta dolewamy więcej wody.

Smacznego!

Kategoria: Przepisy kulinarne