Ciche godziny w muzeum

poniedziałek 10 lutego 2020
  • W Galerii sztuki polskiej powstała strefa wyciszenia Interim (fot. mat. Muzeum Śląskiego)
    W Galerii sztuki polskiej powstała strefa wyciszenia Interim (fot. mat. Muzeum Śląskiego)
Muzeum Śląskie wychodzi naprzeciw osobom o wysokiej wrażliwości na bodźce i wprowadza ciche godziny i strefę wyciszenia. Dla dzieci ze spektrum autyzmu przygotowano cykliczne warsztaty.

Ciche godziny zwiedzania będą obowiązywać na wystawach stałych w każdą środę w godz. 17-20. W tym czasie będą wyłączone ścieżki dźwiękowe w galeriach. Oprócz tego w kasach muzealnych będzie można pobrać słuchawki wyciszające, które są dostępne w rozmiarach dla dorosłych i dzieci. A przy wystawach czasowych znajdują się informacje o rodzaju bodźców możliwych do doświadczenia podczas zwiedzania.

Strefa wyciszenia

W przestrzeni Galerii sztuki polskiej powstała strefa wyciszenia Interim. Umożliwia ona odseparowanie się od bodźców osobom o szczególnej na nie wrażliwości. Można tam również skorzystać z dostępnych publikacji czy piłeczek antystresowych. Dział Edukacji zachęca do wcześniejszego zaplanowania indywidualnej trasy zwiedzania.

Warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci

W stałej ofercie programowej Muzeum Śląskiego – posiadającego certyfikat Fundacji Prodeste potwierdzający otwartość na pracę z osobami ze spektrum autyzmu – znajdują się warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz lekcje muzealne przygotowane z myślą o osobach o wysokiej wrażliwości na bodźce. Rodzinom z dziećmi ze spektrum autyzmu Muzeum oferuje cykl warsztatów „Którędy do sztuki”. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w kilkuosobowych grupach, w bardzo przyjaznej atmosferze, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości na bodźce. Prowadzący zajęcia umożliwiają dzieciom poznawanie dzieł sztuki bez obciążania nadmiarem bodźców czy informacji. W trakcie warsztatów wykorzystywane są autorskie metody pracy twórczej, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne i terapii ruchem (Autism Movement Therapy).

Baśnie śląskie i zabawa z obrazami

Muzeum oferuje także zajęcia przystosowane do indywidualnych wymagań i możliwości konkretnej grupy. Lekcje oparte są na pracy manualnej, a odbywają się w przestrzeniach galerii z wykorzystaniem pomocy dotykowych oraz w salach edukacyjnych. Tematami realizowanymi z grupami o specjalnych potrzebach edukacyjnych są: „Czym jest obraz?”, „Zabawa z obrazami”, „Baśnie śląskie”, „Na krańcach świata”, „W 60 minut dookoła świata”, „W pracowni artysty”.

Muzeum Śląskie mieści się przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. Czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10-20.

Kategoria: Warsztaty