Legitymacja w telefonie

poniedziałek 17 lutego 2020
  • Przystąpienie do projektu jest w pełni bezpłatne (fot. mat. Ministerstwo Cyfryzacji)
    Przystąpienie do projektu jest w pełni bezpłatne (fot. mat. Ministerstwo Cyfryzacji)
  • Legitymację można zweryfikować wizualnie (fot. mat. Ministerstwo Cyfryzacji)
    Legitymację można zweryfikować wizualnie (fot. mat. Ministerstwo Cyfryzacji)
Już ponad 3000 szkół w Polsce wydaje elektroniczne legitymacje. Dzięki nim uczniowie nie muszą pamiętać o tradycyjnym dokumencie, wystarczy że mają przy sobie smartfon. Z takiego rozwiązania na Śląsku korzystają m.in. uczniowie w Tychach.

Legitymacja szkolna w telefonie to dokument o takiej samej mocy prawnej, jak tradycyjna, papierowa wersja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek czy też zapisania się do biblioteki. Jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. W Tychach obecnie z mlegitymacji korzysta 8 szkół.

Jak założyć mlegitymację?

Z legitymacji mogą korzystać uczniowie, których dyrektor wypełni formularz na stronie ose.gov.pl. Przystąpienie do projektu jest w pełni bezpłatne, a szkoła nie musi zaopatrywać się w żaden dodatkowy sprzęt i oprogramowanie. Aby korzystać z elektronicznej legitymacji, uczniowie potrzebują smartfon z systemem Android (co najmniej wersja 6.0). Wkrótce będzie dostępna także w systemie iOS.

Bezpieczna i trudna do podrobienia

Instalacja i uruchomienie aplikacji jest bardzo proste. Wykorzystuje się do tego QR kod oraz kod aktywacyjny otrzymany w sekretariacie szkoły. Dane z mlegitymacji uczeń może pokazać tak jak przy użyciu tradycyjnego dokumentu. Autentyczność legitymacji można potwierdzić wizualnie dzięki hologramowi i animowanej fladze. Dodatkowo w przypadku wątpliwości, kontrolujący może wykorzystać aplikację mWeryfikator. Elektroniczną legitymację można zainstalować także w telefonie rodzica.

Kategoria: Wiadomości