Powrót pingwinów do śląskiego zoo

wtorek 18 lutego 2020
  • W nowym budynku zamieszkało już 11 ptaków (fot. mat. UMWS)
    W nowym budynku zamieszkało już 11 ptaków (fot. mat. UMWS)
  • Pingwiny obecnie się aklimatyzują i poznają opiekunów (fot. mat. UMWS)
    Pingwiny obecnie się aklimatyzują i poznają opiekunów (fot. mat. UMWS)
  • Pingwiny będzie można oglądać na wybiegu zewnętrznym, gdy tylko temperatury będą wyższe (fot. mat. UMWS)
    Pingwiny będzie można oglądać na wybiegu zewnętrznym, gdy tylko temperatury będą wyższe (fot. mat. UMWS)
Po 43 latach do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego powróciły pingwiny. Zwierzęta zamieszkały w nowym pawilonie, którego budowa kosztowała ponad 5 mln złotych. Zwiedzający będą mogli obserwować pingwiny również pod wodą.

Do chorzowskiego zoo dotarła pierwsza grupa pingwinów Humboldta – 11 ptaków (4 samice i 7 samców). Zwierzęta przywieziono z Ogrodu Zoologicznego w Koszycach. Obecnie wciąż aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają opiekunów. Do zoo mają trafić jeszcze dwie grupy pingwinów, a wszystko w ramach wymiany między ogrodami zoologicznymi.

Nowy pawilon z basenem

Pingwiny zamieszkały w nowym obiekcie, który powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wchodzi budynek z zapleczem gospodarczym i basenem zewnętrznym o pojemności 220 m3. Dzięki specjalnej konstrukcji – przeszkleniu będzie można obserwować pływające ptaki pod wodą. Nad basenem znalazły się efektowne skały z grotami. Pingwiny będzie można oglądać na wybiegu zewnętrznym, gdy tylko temperatury będą wyższe – być może już w marcu.

Gatunek zagrożony wyginięciem

Pingwiny Humboldta, nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Gatunek zagrożony jest wyginięciem. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 32 tys. osobników. Pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 roku. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami – każdego roku odwiedzało je ponad milion osób. W śląskim zoo można je było oglądać do października 1977 roku.

Kategoria: Wiadomości